See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af ortopædisk fodtøj mv. til Fællesudbud Sjælland
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb og levering af ortopædisk fodtøj mv. og hertil forbundne ydelser til borgere med bevilling i kommunerne i Fællesudbud Sjælland. Der er tale om individuelt fremstillet ortopædisk fodtøj, semi-ortopædisk fodtøj, fabriksfremstillet fodtøj, ortopædiske fodindlæg, tilpasning af borgerens egne sko, reparation og tilretning mv. – de udbudte produkter og tillæg fremgår af Tilbudslisten. Undtaget fra udbuddet er ortosefodtøj og ortopædisk værnefodtøj. Der udbydes tre delaftaler. Den forventede samlede kontraktværdi (for alle tre delaftaler) er estimeret til 85.500.000 kr. Den estimerede værdi af de enkelte delaftaler er: Delaftale Øst: 32.700.000 kr. Delaftale Syd: 21.000.000 kr. Delaftale Vest: 31.800.000 kr.
Interne Kennung: 2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud, jf. udbudsloven, Lovbekendtgørelse nr. 116 af 03.02.2025. Der udbydes tre delaftaler om indkøb og levering af ortopædisk fodtøj mv. til 16 kommuner, der deltager i indkøbssamarbejdet Fællesudbud Sjælland. Der er mulighed for at afgive tilbud med kombinationsrabat. Nærmere herom i Udbudsdokumenterne. Der gælder krav om etablering af forretningslokale jf. Udbudsdokumenterne. Der gælder kontraktvilkår om at leverandøren skal overholde en arbejdsklausul gældende for medarbejdere beskæftiget i Danmark med kontraktens opfyldelse.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33141740 Orthopädische Schuhe
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale Øst
Beschreibung: Delaftale Øst omfatter Greve, Køge, Lejre, Roskilde, Solrød, Stevns og Ringsted Kommuner (i alt 7 kommuner).
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale Syd
Beschreibung: Delaftale Syd omfatter Faxe, Guldborgsund, Næstved og Vordingborg Kommuner (i alt 4 kommuner).
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale Vest
Beschreibung: Delaftale Vest omfatter Holbæk, Kalundborg, Odsherred, Slagelse og Sorø Kommuner (i alt 5 kommuner).