737269-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud med forhandling vedrørende totalrådgivning til Frøgård Allé Botilbud
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud med forhandling vedrørende totalrådgivning til Frøgård Allé Botilbud
Beschreibung: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66. Årsagen til at udbuddet gennemføres som udbud med forhandling er, at Høje-Taastrup Kommune ønsker en drøftelse af, hvilke projektmæssige og aftalemæssige forhold, der har væsentlig betydning for tilbuddet, herunder særligt en drøftelse af den udvidede opsigelsesadgang i forbindelse med faseskift. Udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen.
Interne Kennung: Udbud med forhandling
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-­66. Høje-Taastrup Kommune forbeholder sig retten til at tildele på baggrund af det indledende tilbud. Efter modtagelse af de indledende tilbud kan Høje-Taastrup Kommune indkalde til individuelle forhandlingsmøder. Hvis der gennemføres forhandlinger, gennemføres disse i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med Høje-Taastrup Kommune. Efter forhandlingernes gennemførelse kan Høje-Taastrup Kommune udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive endeligt tilbud. Høje-Taastrup Kommune yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne. Udbudsformen er valgt under hensyntagen til at Høje-Taastrup Kommune ønsker en drøftelse af den særlige opsigelsesadgang ved hver fase, muligheden for at udvide opgave med yderligere beboelse, samt tilbudsgivernes input til de juridiske og projektmæssige vilkår samt økonomiske forhold. Projektet går ud på at bygge et nyt botilbud for unge med autisme og psykiske udfordringer, hvor der er mulighed for at få en midlertidig plads. Det betyder, at der på botilbuddet samarbejdes med borgeren omkring selvstændighed, mestring og livsplanlægning med henblik på at den unge på sigt kan flytte i egen bolig. Der vil på botilbuddet arbejdes ud fra en recovery-orienteret rehabiliterende tilgang. Det kræver fysiske rammer, der understøtter trivsel, læring og udvikling. Projektet skal derfor have fokus på: Mulighed for at bygge i zoner, fx med små enheder med kombination af fællesareal og stillezoner Mulighed for eget the køkken og fælles køkken, så der kan arbejdes med ADL træning (Almen Daglig Levevis) individuelt og i gruppe, personalefaciliteter som personalerum, toilet, rum til nattevagt m.m. Projektet går ud på at bygge et nyt botilbud for unge med autisme og psykiske udfordringer, hvor der er mulighed for at få en midlertidig plads. Det betyder, at der på botilbuddet samarbejdes med borgeren omkring selvstændighed, mestring og livsplanlægning med henblik på at den unge på sigt kan flytte i egen bolig. Der vil på botilbuddet arbejdes ud fra en recovery-orienteret rehabiliterende tilgang. Det kræver fysiske rammer, der understøtter trivsel, læring og udvikling.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud af totalrådgivning til Frøgård Alle Botilbud
Beschreibung: Projektet går ud på at bygge et nyt botilbud for unge med autisme og psykiske udfordringer, hvor der er mulighed for at få en midlertidig plads. Det betyder, at der på botilbuddet samarbejdes med borgeren omkring selvstændighed, mestring og livsplanlægning med henblik på at den unge på sigt kan flytte i egen bolig. Der vil på botilbuddet arbejdes ud fra en recovery orienteret rehabiliterende tilgang. Det kræver fysiske rammer, der understøtter trivsel, læring og udvikling. Projektet skal derfor have fokus på: Mulighed for at bygge i zoner, fx med små enheder med kombination af fællesareal og stillezoner Mulighed for eget the køkken og fælles køkken, så der kan arbejdes med ADL træning (Almen Daglig Levevis) individuelt og i gruppe Skal have personalefaciliteter som personalerum, toilet, rum til nattevagt m.m.
Interne Kennung: Udbud med forhandling Totalrådgivning til Frøgård Alle Botilbud
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Mulighed for at øge opgaven med yderligere beboelsespladser. Der henvises til totalrådgiveraftalen