737420-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Reparatur- und Wartungsdienste – Udbud af håndværkerydelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af håndværkerydelser
Beschreibung: Dette udbud vedrører indgåelse af fireårige rammeaftaler på håndværksydelserne fraflytningsarbejder, elektrikerarbejder og vvs-arbejder til Østjysk Bolig der er tilknyttet AlmenIndkøb. Der vælges op til fire leverandører på hver delkontrakt. Det primære opgaveindhold for disse fagområder forventes at være følgende: Fraflytningsarbejder: - Alle typer malerarbejder, herunder behandling med spærregrund, stopgrund og spærrende maling - Gulvarbejder med slibning, lakering og polering - Rengøring, herunder afkalkningsopgaver - Div. reparationer/udskiftninger af fuger, toilet, døre og bordplader - De ydelser, som fremgår af tilbudslisten Elektrikerarbejder: - Fejlfinding, reparation og udskiftning af eksisterende elinstallationer - Reparation af udendørsbelysning - Flytning af elinstallationer - Diverse tavlereparationer - Reparation og udskiftning af armatur - Etablering af nye installationer - Stikkontakter - Hovedtavler - Relæer - Belysning - Jording (etablering af bl.a. jordspyd) - Kabelføringer - Arbejde der finder sted indendørs og udendørs - Akutte opgaver VVS-arbejder: - Fejlfinding og reparation af lækager - Reparation efter frostskader - Diverse arbejder på brugsvandsinstallationer - Reparationer og udskiftninger på afløb og faldstammer - Beregning samt indregulering af vandmængder - Reparation og udskiftning af varmeinstallationer herunder rør, ventiler, pumper, motorer oa. - Indregulering af varmeanlæg - Reparation og udskiftning på radiatorer og andre varmeen-heder - Reparation og udskiftning på gulvvarmeanlæg - Reparation og udskiftning på varmepumper - Teknisk isolering omkring VVS- installationer og ventilations-rør - Akutte opgaver
Interne Kennung: 201675
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56-57. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter: 1. Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen afgive tilbud. 2. Efter tilbudsfristens udløb vurderer Ordregiver de indkomne tilbud. 3. Ordregiver tildeler rammeaftale til de tilbudsgivere, der har tilbudt de økonomisk mest fordelagtige tilbud
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45330000 Installateurarbeiten, 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten, 90910000 Reinigungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delkontrakt 9: Fraflytningsarbejder
Beschreibung: Delkontrakten vedrører fraflytningsarbejder, dvs. blandt andet følgende typer af arbejder: - Alle typer malerarbejder, herunder behandling med spærregrund, stopgrund og spærrende maling - Gulvarbejder med slibning, lakering og polering - Rengøring, herunder afkalkningsopgaver - Div. reparationer/udskiftninger af fuger, toilet, døre og bordplader - De ydelser, som fremgår af tilbudslisten
Interne Kennung: Delkontrakt 9
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten, 90910000 Reinigungsdienste
Los: LOT-0002
Titel: VVS-arbejder
Beschreibung: Delkontrakten vedrører vvs-arbejder, dvs. blandt andet følgende typer af arbejder: - Fejlfinding og reparation af lækager - Reparation efter frostskader - Diverse arbejder på brugsvandsinstallationer - Reparationer og udskiftninger på afløb og faldstammer - Beregning samt indregulering af vandmængder - Reparation og udskiftning af varmeinstallationer herunder rør, ventiler, pumper, motorer oa. - Indregulering af varmeanlæg - Reparation og udskiftning på radiatorer og andre varmeenheder - Reparation og udskiftning på gulvvarmeanlæg - Reparation og udskiftning på varmepumper
Interne Kennung: Delkontrakt 13
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45330000 Installateurarbeiten
Los: LOT-0003
Titel: Elektrikerarbejder
Beschreibung: Delkontrakten vedrører elektrikerarbejder, dvs. blandt andet følgende typer af arbejder: - Fejlfinding, reparation og udskiftning af eksisterende elinstallationer - Reparation af udendørsbelysning - Flytning af elinstallationer - Diverse tavlereparationer - Reparation og udskiftning af armatur - Etablering af nye installationer - Stikkontakter - Hovedtavler - Relæer - Belysning - Jording (etablering af bl.a. jordspyd) - Kabelføringer - Arbejde der finder sted indendørs og udendørs - Akutte opgaver
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver kan ensidigt forlænge rammeaftalens varighed i op til 12 måneder. Ordregiver skal senest 3 måneder før rammeaftalens ophør meddele Leverandøren, hvorvidt Ordregiver ønsker at forlænge rammeaftalen og hvor længe (op til 12 måneder).