2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammekontrakt om drift, vedligehold, support og videreudvikling af Rigspolitiets systemportefølje
Beschreibung: I. Baggrund og formål: Rigspolitiet (ordregiver) udbyder drift, vedligehold, support samt videreudvikling af en portefølje af ordregivers eksisterende it-systemer. Udbuddet omfatter 21 it-systemer, en række understøttende kørsler og programmer, en fælles infrastruktur, tværgående miljøer (samlet betegnet »systemporteføljen«) og integrationer mellem disse. Herudover benyttes delte services såsom SFTP-gateway og transformationsservice. Hovedparten af systemporteføljen er baseret på en mainframeplatform og en mindre del af systemporteføljen på midrangeplatforme. Systemporteføljen består af en række samfundskritiske it-systemer, som eksempelvis POLSAS, Kriminalregistret og Pas-registeret, der i dag drives og vedligeholdes af ordregivers eksisterende leverandør. Systemporteføljen er af afgørende betydning for understøttelse af ordregivers opgaver, og er kendetegnet ved en betydelig kompleksitet og volumen. En del af systemerne kan dateres tilbage til 1980‘erne og starten af 1990‘erne — og betegnes som »legacy-systemer«. Det er ordregivers behov, at der ved leveringen af ydelserne, jf. afsnit II, fokuseres på driftsstabilitet og systemtilgængelighed. Det sker gennem levering af skalerbare ydelser og et beredskab, der kan sikre opretholdelse af tilgængelighed ved driftshændelser. Det er ligeledes ordregivers behov, at ydelserne omfatter løbende optimering, og drives ressourceeffektivt. Ordregiver har implementeret den udbudte systemportefølje for såvel mainframe- og midrange-platformen på en måde, så de enkelte systemer i forhold til den underlæggende infrastruktur og programmel har en række tekniske afhængigheder. Ordregiver ønsker med udbuddet at sikre tidssvarende kontraktvilkår, optimal leverandørstyring, markedskonforme priser samt forudsigelighed og gennemsigtighed i ydelser og prissætning. Derudover har ordregiver behov for, at ordregiver og/eller en af ordregiver udpeget tredjemand kan hjemtage hele eller dele af systemporteføljen, og at udførelsen af hele eller dele af ydelserne kan overtages af ordregiver eller en af ordregiver udpeget tredjemand. II. Ydelser: Nedenfor er ydelserne beskrevet i forhold til den samlede systemportefølje. Udbudsmaterialet vil indeholde en nærmere beskrivelse af systemporteføljens enkelte elementer. Hovedydelser: A) Infrastrukturdrift og -vedligeholdelse: Infrastrukturdrift- og vedligeholdelse omfatter tilrådighedsstillelse, drift og vedligeholdelse af systemporteføljens infrastruktur. Ydelsen omfatter herudover bl.a. tilrådighedsstillelse af housingfaciliteter til ordregivers eget maskinel og programmel. B) Applikationsdrift: Applikationsdrift omfatter drift af systemporteføljens applikationer, samt integration med andre systemer og med den underliggende infrastruktur. C) Applikationsvedligeholdelse: Applikationsvedligeholdelse omfatter implementering af relevant software og sikkerhedsopdateringer og løbende orientering af ordregiver om nye softwareopdateringer, løbende håndtering og afhjælpning af fejl i systemporteføljens applikationer samt forebyggende vedligeholdelse. Herudover omfatter ydelsen optimering af applikationer i ordregivers systemportefølje. D) Support: Supportydelsen omfatter support til systemporteføljen gennem bl.a. tilrådighedsstillelse af en service desk til 3rd level support. Ordregiver eller af en af ordregiver udpeget tredjemand varetager 1st g 2nd level support. E) Videreudvikling: Videreudvikling omfatter projekter, som ændrer systemporteføljen, eksempelvis udvider, forandrer og tilretter elementer og dele heri, samt udvikling som følge af modningsydelser. Leverandøren skal som led i videreudviklingen bistå ordregiver med overtagelse af tredjemandsprogrammel samt med at implementere tredjemandsprogrammel i systemporteføljen. Videreudvikling skal leveres på ordregivers anmodning. F) Transition: Transition omfatter både transition ind (overtagelse) og ud (overdragelse). Transition ind omfatter bl.a. etablering af driftsmiljøet til systemporteføljen samt migrering af systemporteføljen fra ordregivers eksisterende leverandør. Der vil ikke ske overtagelse af hardware fra den afgivende leverandør eller ordregiver som en del af transition ind. Transition ud omfatter ophørsassistance bl.a. med henblik på hel eller delvis nedlukning og/eller evt. overdragelse til tredjepartsleverandør eller ordregiver selv. Transitionen omfatter en afklaring af, hvilke persondataretlige tilpasninger, der er nødvendige i forhold til leverandørens rolle. Øvrige ydelser: G) Print: Print omfatter print og levering af output på andre medier. H) Modningsydelser: Modningsydelser omfatter analyser, der bl.a. har til formål at understøtte forlængelse af levetiden for systemporteføljen eller dele heraf, hjemtagelse af en del af systemporteføljen, udfasning og nedlukning af dele af systemporteføljen m.v. Modningsydelser kan endvidere føre til behov for modernisering af systemporteføljen,som skal leveres i form af videreudvikling, jf. E), eller timebaserede ydelser, jf. I). Modningsydelser skal leveres på ordregivers anmodning. I) Timebaserede ydelser: Leverandøren skal løbende levere timebaserede ydelser til løsning af opgaver, som relaterer sig til systemporteføljen. Timebaserede ydelser leveres af personer med tilsvarende kompetencer som de kompetencer, der forudsættes ved løsning af de øvrige beskrevne ydelser under afsnit II. Ydelserne omfatter eksempelvis bidrag til udarbejdelse af strategier, implementering af anbefalinger, optimering af governance og ændring af systemer. Timebaserede ydelser skal leveres på ordregivers anmodning. J) Vidensoverdragelse og co-location: Leverandøren skal levere videnoverdragelse, herunder eventuel sidemandsoplæring af ordregivers medarbejdere, i relation til enhver af de af udbuddet omfattede ydelser og systemporteføljen generelt. Ordregiver skal desuden være berettiget til co-location. K) Rapportering og overvågning: Leverandøren skal levere rapportering knyttet til de omfattede ydelser i rammekontrakten.
Interne Kennung: 4005595
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver gennemfører dette udbud som et udbud med forhandling efter Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/81/EF, jf. dette direktivs artikel 26.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30211000 Zentralrechner, 71311300 Beratung im Bereich Infrastrukturen, 72212000 Programmierung von Anwendersoftware, 72212517 Entwicklung von IT-Software, 72212620 Entwicklung von Betriebssystemsoftware für Zentralrechner, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72253200 Systemunterstützung, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72261000 Software-Unterstützung, 72310000 Datenverarbeitung, 72315200 Verwaltung von Datennetzen, 72600000 Computerunterstützung und -beratung, 72611000 Technische Computerunterstützung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammekontrakten indeholder optioner vedrørende 1) integrationsplatform, 2) forenkling, 3) modernisering af Platforme, og 4) opgradering af compilere og kodegeneratorer på mainframeplatformen.