2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud på levering af varmepumper til Silkeborg Kommune
Beschreibung: Silkeborg Kommune udbyder luft-til-vand vandvarmepumper og jordvarmepumper til opvarmning af Silkeborg Kommunes ejendomme, der er placeret uden for fjernvarmens forsyningsområde, hvor der foretages ombygninger samt hvor der etableres nye ejendomme. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud jf. jf. Udbudsloven (LOV nr. 1564 af 15.12.2015), hvilket betyder, at enhver der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundende jf. pkt. og som opfylder eventuelle mindstekrav, kan afgive tilbud.
Interne Kennung: 25/7045
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet blev indledt som et offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer (Udbudsloven). Idet der ikke blev fremsendt tilbud overgik Ordregiver til udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse efter udbudslovens §80, stk. 1, nr. 1.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42510000 Wärmeaustauscher, Klimaanlagen und Kältemaschinen sowie Filtriergeräte, 42511000 Wärmeaustauscher und Maschinen zum Verflüssigen von Luft oder anderen Gasen, 42511100 Wärmeaustauscher, 42511110 Wärmepumpen
5. Los
Los: LOT-0000