738940-2025 - Ergebnis
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Genudbud - Konsulentbistand til NOIS Development Group (NDG) og NOIS IT Group (NIG)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGenudbud - Konsulentbistand til NOIS Development Group (NDG) og NOIS IT Group (NIG)
BeschreibungEnerginet Systemansvar A/S har behov for 2 konsulenter til at lede og drive processer: - 1 konsulent til varetagelse af formandskabet for NOIS Development Group (NDG) og Testmanager. - 1 konsulent til varetagelse formandskabet for NOIS IT Group (NIG). NDG og NIG er en gruppe bestående af IT-repræsentanter fra de følgende nordiske Transmission System Operator (TSO’er); - Statnett (Norge) - Svenska Kraftnät (Sverige) - Fingrid (Finland) - Energinet (Danmark) - Nordic – RCC Der estimeres en forventet løbetid for Aftalen er 5 år, regnet fra aftaleindgåelse. Der estimeres et forventet forbrug timeforbrug på 1600 timer årligt for hver konsulent. Ressourcebehovet kan dog være varierende i op- og nedadgående retning, hvorfor den konkrete månedlige arbejdstid vil variere. I takt med projektets fremdrift forventes ressourcebehovet at blive lavere, hvorfor Leverandøren må påregne en gradvis nedregulering i timeforbrug på estimeret 50 %.
Interne Kennung25/10438
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensTilbudsgiver skal vedstå sit tilbud i tre (3) måneder fra den anførte tilbudsfrist. Såfremt tilbudsgiver i forbindelse med forhandlingsfasen udarbejder og indleverer reviderede tilbud, skal disse tilbud tillige vedstås tre (3) måneder fra tilbudsfristen for disse.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung
5. Los
LosLOT-0000