2. Verfahren
Verfahren
Titel: Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o wartości powyżej 10 000 000 euro na dostawę doposażenia 2 akceleratorów oraz tomografu do planowania radioterapii dla dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Beschreibung: Przedmiotem niniejszego zamówienia jest dostawa doposażenia 2 akceleratorów oraz tomografu do planowania radioterapii dla dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Interne Kennung: NZP.272.1.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: WWCOiT im. M. Kopernika w Łodzi w dniu 13.03.2025 otrzymało inf. o objęciu wsparciem przedsięwzięcia nr KPOD.07.02-IP.10-0081/24, którego przedmiotem jest rozwój onkologicznych Centrów Kompetencji w oparciu o innowacyjne techniki diagnostyczne i terapeutyczne. Zgodnie z zapisami wniosku środki finansowe uzyskane przez Centrum zostaną przeznaczone na zakup spec.sprzętu, w tym doposażenia 2 akceleratorów oraz tomografu do planowania radioterapii. Jednym z warunków zachowania finansowania jest rozliczenie ww. doposażenia do dnia 30.06.2026r. Tym samym brak wydatkowania środków finan. uzyskanych na podstawie zawartej umowy w terminie do dnia 30.06.2026r. oznaczać będzie po stronie Centrum obowiązek sfinan. zakupu ze środków własnych i utrata dofinan. Analizując plan zamówień Centrum wynika, iż ww. doposażenia powinien nastąpić przy zastosowaniu procedury unijnej, dla której właściwym terminem składania ofert jest okres 35 dni. Na podstawie przeprowadzonego badania rynku wynika, że dostawa wraz z instalacją doposażenia 2 akceleratorów oraz tomografu do planowania radioterapii wymaga min. 130 dni od daty podpisania umowy z wykonawcą. Jednocześnie przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieogr. wymaga min. 65 dni. Przedmiotowa analiza wskazuje więc, że zachowanie ustawowego terminu składania ofert w tym postępowaniu stanowi realne zagrożenie dla zachowania terminu przyznanego dofin. Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt. 2 pzp zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w art. 138 ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Jak wskazuje się w wyroku KIO z 14.07.2023 r. (sygn. akt KIO 1844/23) "do powstania możliwości skrócenia terminu niezbędne jest wykazanie, że istnieje pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a zaspokojeniu tej potrzeby w odpowiedni sposób służy skrócenie terminu składania ofert. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia powinna być uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, nie zaś subiektywnym poczuciem pilności zamawiającego. Przepis art. 138 ust. 2 pkt 2 p.z.p. mówi jedynie o tym, by skrócenie terminu składania ofert było uzasadnione. Brak uzasadnienia skrócenia terminu w dokumentach publikacyjnych nie wyklucza sytuacji, w której skrócenie terminu faktycznie było uzasadnione, a czynność Zamawiającego prawidłowa. (...) Określając termin składania ofert (w tym również termin skrócony) zamawiający powinien mieć również na względzie to, by potencjalni wykonawcy zainteresowani uzyskaniem zamówienia mogli w tym czasie przygotować i złożyć ważną ofertę. Zamawiający powinien więc kierować się warunkami konkretnego postępowania, w szczególności opisem przedmiotu zamówienia, jego złożonością i skalą, przy uwzględnieniu interesów, których ochrona ma zostać zapewniona przez skrócenie terminu." W przedmiotowej sprawie w kontekście terminu dostawy i instalacji doposażenia 2 akceleratorów oraz tomografu do planowania radioterapii oraz terminu rozliczenia dofinansowania oznacza, że ten bardzo krótki termin wydatkowania środków narzucony przez instytucję finansującą realizację zamówienia uzasadnia pilną potrzebę udzielenia zamówienia. Jak wyżej zostało wskazane, w przepisie brak jest jednoznacznych wytycznych co do sposobu interpretacji powyższego przepisu. Katalog możliwych przyczyn ma więc charakter otwarty. Brak możliwości późniejszego sfinansowania zamówienia uzasadnia skrócenie tego terminu. Jest to obiektywna przyczyna, niezależna od Centrum której nie mogło wcześniej uwzględnić. Nie mając zapewnionego finans. Centrum nie może przecież też wcześniej ogłosić postęp. i udzielić zam. Wobec powyższego w okolicznościach niniejszej sprawy skrócenie terminu jest jedyną szansą realizacji zamówienia przy zachowaniu konkurencyjności postępowania.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31643100 Linearbeschleuniger
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Dostawa doposażenia 2 akceleratorów oraz tomografu do planowania radioterapii
Beschreibung: Zakres przedmiotowy został szczegółowo opisany w załączeniu do niniejszej SWZ „Zestawienie parametrów technicznych, warunków gwarancji i szkoleń” – Załącznik nr 2 oraz wzorze umowy – Załącznik nr 7