See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af sug og spul samt TV-inspektion
Beschreibung: MORSØ SPILDEVAND A/S inviterer leverandører til at byde på denne 2-årige rammeaftale af sug og spuling samt TV-inspektion, som indeholder 2 delaftaler. Der er option på forlængelse i yderligere 2 x 1 år for hver delaftale. Udbuddet vedrører ydelser vedrørende sug og spul samt TV-inspektion. Det bemærkes at rammeaftalen er eksklusiv med forbehold for anvendelse af delydelsesreglerne, jf. udbudslovens § 8, stk. 2. Udbuddet udbydes i henhold til udbudsloven, jf. lovbekendtgørelse nr. 10 af 6. januar 2023 med senere ændringer. Følgende opgavetyper er omfattet: Spuleopgaver i forbindelse med løbende drift og vedligeholdelse, tømning af pumpestationer samt spildevandstransport TV-inspektioner og spuling af hovedledninger og stikledninger i forbindelse hermed Delaftale 1 – Sug og spul (samlet estimeret forbrug: 3.700.000 kr. ekskl. moms. Samlet maksimalt forbrug: 4.800.000 kr. ekskl. moms) Delaftale 2 – TV-inspektion (samlet estimeret forbrug: 2.600.000 kr. ekskl. moms. Samlet maksimalt forbrug: 3.200.000 kr. ekskl. moms) Det bemærkes, at ovenstående opgørelse er for hele aftaleperioden inkl. optioner. Rammeaftalernes samlede estimerede økonomiske ramme opgøres dermed til 6.300.000 kr. ekskl. moms og rammeaftalernes maksimale økonomiske ramme opgøres til 8.000.000 kr. ekskl. moms. Tilbudsgiver kan vælge at afgive tilbud på en eller begge delaftaler.
Vorherige Bekanntmachung: 760781-2025
Interne Kennung: 603667
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90470000 Reinigung von Abwässerkanälen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90491000 Überprüfung von Abwasserkanälen, 90912000 Strahlreinigung von Rohrgerüsten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 – Sug og spul
Beschreibung: Overordnet består ydelsen i følgende: 1.Spuling ved anvendelse af alm. slamsuger 2.Vedligeholdelsesopgaver i eksisterende kloaksystem 3.TV-inspektion med skubkamera uden rapportering 4.Bortskaffelse/deponi af let forurenet sand og grus 5.Bortskaffelse/deponi af forurenet sand og grus 6.Påvisning af ledning med sonde
Interne Kennung: 604346
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90912000 Strahlreinigung von Rohrgerüsten
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er option på forlængelse i yderligere 2 x 1 år for hver delaftale.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 – TV-inspektion
Beschreibung: Overordnet består ydelsen i følgende: 1.Spuling ved anvendelse af alm. slamsuger 2.TV-inspektion i ledninger med stor traktor inkl. rapportering 3.TV-inspektion i stikledninger med lille traktor inkl. rapportering 4.Bortskaffelse/deponi af let forurenet sand og grus 5.Bortskaffelse/deponi af forurenet sand og grus 6.Påvisning af ledning med sonde
Interne Kennung: 604384
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90491000 Überprüfung von Abwasserkanälen