742276-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Betonarbeiten – FMV1 - betonentreprise, bassin Folemarksvej
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelFMV1 - betonentreprise, bassin Folemarksvej
BeschreibungKontrakten omhandler levering af betonentreprise inkl. Teknikhus til spildevandsbassin på Folemarksvej i Brøndby. Projektets formål er at etablere et nyt, lukket spildevandsbassin på ca.12.000 m3, som er tidssvarende både hvad angår drift og arbejdsmiljø, og som sikrer overholdelse af serviceniveauet for hele området. Se SAB0-6 for yderligere beskrivelse af kontraktens genstand.
Interne Kennung24.02-09186
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensAnsøgere skal som en del af prækvalifikationsansøgningen udfylde og aflevere standardformularen ”Det fælles europæiske udbudsdokument” (”ESPD”). For yderligere oplysninger om ESPD’et henvises til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens generelle information om ESPD. En økonomisk aktør, herunder underleverandører til ansøgere, udelukkes fra deltagelse, hvis denne er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i Udbudslovens §§ 135-136 og § 134 a. Derudover udelukkes en økonomisk aktør fra deltagelse, hvis denne er omfattet af den frivillige udelukkelsesgrund i Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1, nr. 2, nr. 3 og nr. 5. Økonomisk og financiel formåen: HOFOR lægger i udvælgelsen af ansøgere vægt på, at ansøger har den tilstrækkelige økonomiske og finansielle kapacitet til at løfte kontrakten. Ansøger skal mindst opfylde følgende: - omsætning indenfor aftaleområdet (seneste regnskabsår) udgør minimum 100 mio. DKK. - gennemsnitlige soliditetsgrad for de seneste tre disponible regnskabsår udgør mindst 20 %. Hvis ansøger ikke har været etableret i 3 år, skal der oplyses nøgletal for den tid ansøger har været etableret. Mindstekrav vil da kun gælde for den tid, ansøger har været etableret. For sammenslutninger af virksomheder (fx et konsortium) beregnes sammenslutningens soliditetsgrad som hhv. sammenslutningens samlede egenkapitals værdi i forhold til sammenslutningens samlede aktiver, udregnet i procent. Såfremt ansøger baserer sig på andre virksomheders økonomiske formåen, beregner HOFOR ansøgers soliditetsgrad som ansøgers og disse andre virksomheders samlede egenkapitals værdi i forhold til deres samlede aktiver, udregnet i procent. Vurderingen af ansøgernes egnethed sker indledningsvist på baggrund af oplysningerne afgivet i forbindelse med ansøgningen. Kravene hertil er uddybet herunder. Til vurdering af teknisk og faglig formået skal der endvidere udfyldes i ESPD’et eller/og vedlægges separate oplysninger som angivet i pkt. 5.2.2. Ansøger skal sikre sig, at medsende alle de nødvendige dokumenter ud over ESPD’et, nævnt under afsnit 5 i Udbudsbetingelserne. Pkt. 5.2.2 - Følgende skal medsendes ansøgningen til teknisk og faglig vurdering : HOFOR stiller følgende minimumskrav til tilbudsgivernes tekniske og faglige formåen: Referencer: Til brug for evalueringen af teknisk og faglig formåen skal ansøger i ESPD’et oplyse ansøgerens mest betydelige arbejder på lignende projekter, der er udført inden for de seneste 5 år. Ansøger skal påvise mindst 2 og maks. 4 referencer som indeholder følgende kategorier: • Betonstøbte (in-situ) konstruktioner, gerne med større flader (ca. 3000m2), sammenlignelig med en bundplade i et underjordisk bassin. • Etablering af præfabrikerede søjler og støbning af filligrandæk . • Opføringer fra underjordisk konstruktion til overflade, dæksler, trappeføringer og lignende. • Teknikbygning eller lignende bygning. Én reference kan indeholde mere end én af de ovenstående kategorier, således at en enkelt reference kan rumme flere kategorier. For hver reference ovenfor, bør tilbudsgiverne angive følgende i referencelisten: o Navn på Ordregiver o Projektets samlede projektøkonomi o Periode for projektering og evt. udførelse o Beskrivelse af tilbudsgivers konkrete rolle i projektet (totalrådgiver, underrådgiver, hvilke specialer der blev varetaget mv.) o Projektlokaliteten Der kan vedlægges separat bilag med referencer, såfremt der henvises hertil i ESPD’et. (max. 3 A4 sider). Referencer risikostyring: o Ansøger skal dokumentere, hvordan risici identificeres og håndteres i forbindelse med betonarbejder i sammenlignelige beton-projekter. Der skal vedlægges 2 eksempler på risikovurderinger og handlingsplaner fra tidligere projekter som er udført indenfor de seneste 5 år. Der kan vedlægges separat bilag med eksempler, (max. 3 A4 sider). Beskrivelser Arbejdsmiljø : Til brug for evalueringen af teknisk og faglig formåen skal ansøger i ansøgningen beskrive flg. omkring arbejdsmiljø relateret til udbudsområdet: Arbejdsmiljøledelsessystem: • Ansøger skal dokumentere, at der er etableret et systematisk arbejdsmiljøledelsessystem Systemet skal omfatte planlægning, opfølgning og forbedring af arbejdsmiljøindsatsen. Ulykkesstatistik og forebyggelse: • Ansøger skal fremlægge statistik over arbejdsulykker og nærved-ulykker for de seneste tre år, samt beskrive konkrete tiltag til forebyggelse og læring af hændelser. Lav ulykkesfrekvens vægtes positivt. Uddannelse i arbejdsmiljøforhold: • Ansøger skal redegøre for, hvordan medarbejdere og ledere uddannes i arbejdsmiljøforhold, herunder sikkerhedskurser, førstehjælp og APV. Der skal fremgå, hvordan arbejdsmiljørepræsentanter inddrages i projekter. Der kan vedlægges separat bilag med beskrivelser, (max. 5 A4 sider). HOFOR vil udvælge 4 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Såfremt der modtages flere konditionsmæssige ansøgninger end beskrevet under pkt. 5.2.2, vil HOFOR foretage en udvælgelse blandt disse ansøgere. HOFOR vil på baggrund af referencelisterne, referencer af risikostyring og beskrivelsen af arbejdsmiljø udvælge de ansøgere, der har: Størst erfaring med lignende projekter, operationelt risiko-styringssystem, synlig proces for opfølgning på risici samt systematisk og overskueligt system til arbejdsmiljøregistreringer og lav ulykkesfrekvens. For ansøgere der baserer sig på andre enheders tekniske og faglige formåen, vil udvælgelse ske på baggrund af samtlige af de referencer der er fremsendt i forbindelse med ansøgningen, jf. dog pkt. 5.2.2. og den beskrivelse af arbejdsmiljø der er leveret med ansøgningen. De enkelte referencers konkrete indhold, relevans og sammenlignelighed med den udbudte opgave vil vægte højest, og antallet af referencer vil være sekundært for udvælgelsen. En reference der indeholder flere af de forespurgte kategorier vil vægte højere end en reference der kun indeholder en enkelt kategori.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45262300 Betonarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112600 Einschnitt und Auftrag, 45113000 Baustelleneinrichtung, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45223000 Bau von Konstruktionen und baulichen Anlagen, 45246000 Flussregulierungs- und Hochwasserschutzarbeiten, 45246400 Hochwasserschutzarbeiten
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer vil være tre optioner på belysningsarmaturer til teknikbygningen.