See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vintertjeneste til Haderslev Kommune
Beschreibung: Arbejdet udbydes som 21 forskellige delaftaler. En delaftale betegnes en ”rute”. En delaftale (”rute”) kan bestå af 1 eller 2 traktorer pr. rute i udbuddet. Der kan afgives tilbud på én, flere eller alle ruter. Klasse A-ruter: På A-ruter udbydes 5 ruter til kørebaner med 2 traktorer på hver: • én traktor til saltning med saltspreder på vogn samt sneplov til kombikørsel. • én traktor til snerydning med sneplov. Heraf er rute HA5 til kørebaner med 2 reservetraktorer: • én traktor til saltning med reservespreder på vogn samt reservesneplov til kombikørsel. • én traktor til snerydning med sneplov. Kombikørsel er glatførebekæmpelse med saltspreder samt snerydning på én gang. Klasse D-ruter: • 16 ruter til snerydning på kørebaner med én traktor med sneplov. I alt 21 ruter Ruternes beliggenhed kan ses på Haderslev Kommunes kortportal. Haderslev Kommune leverer salt, stiller saltspredere, vogne og sneplove til rådighed for Leverandøren. Leverandøren skal selv stille med traktor til montering af Haderslev Kommunes udstyr. Vintertjenestens omfang er afhængigt af vejret. I en gennemsnitlig vinter kan der forventes: • 80 udkald til glatførebekæmpelse på kørebaner (klasse A-ruter). • 40 timer til snerydning på kørebaner (klasse A-ruter). • 40 timer ved udkald til kombikørsel på kørebaner (klasse A-ruter). • 40 timer ved udkald til snerydning på kørebaner (klasse D-ruter).
Interne Kennung: 25/17802
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rute - HA1 (1)
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0002
Titel: Rute - HA2 (1)
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0003
Titel: Rute - HA3 (1)
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0004
Titel: Rute - HA4 (1)
Interne Kennung: 5-4
Menge: 1 800 000
Los: LOT-0005
Titel: Rute - HA5 (1)
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0006
Titel: Rute - HD1 (1)
Interne Kennung: 7-6
Los: LOT-0007
Titel: Rute - HD2 (1)
Interne Kennung: 8-7
Los: LOT-0008
Titel: Rute - HD3 (1)
Interne Kennung: 9-8
Los: LOT-0009
Titel: Rute - HD4 (1)
Interne Kennung: 10-9
Los: LOT-0010
Titel: Rute - HD5 (1)
Interne Kennung: 11-10
Los: LOT-0011
Titel: Rute - HD6 (1)
Interne Kennung: 12-11
Los: LOT-0012
Titel: Rute - HD7 (1)
Interne Kennung: 13-12
Los: LOT-0013
Titel: Rute - HD8 (1)
Interne Kennung: 14-13
Los: LOT-0014
Titel: Rute - HD9 (1)
Interne Kennung: 15-14
Los: LOT-0015
Titel: Rute - HD10 (1)
Interne Kennung: 16-15
Los: LOT-0016
Titel: Rute - HD11 (1)
Interne Kennung: 17-16
Los: LOT-0017
Titel: Rute - HD12 (1)
Interne Kennung: 18-17
Los: LOT-0018
Titel: Rute - HD13 (1)
Interne Kennung: 19-18
Los: LOT-0019
Titel: Rute - HD14 (1)
Interne Kennung: 20-19
Los: LOT-0020
Titel: Rute - HD15 (1)
Interne Kennung: 21-20
Los: LOT-0021
Titel: Rute - HD16 (1)
Interne Kennung: 22-21
Los: LOT-0022
Interne Kennung: 1-21