See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse af tankanlæg og fuel
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb af fuel og tankanlæg (inkl. løbende vedligehold) til fire baser beliggende i: • Billund lufthavn • Skive • Ringsted • Saltum/Vester Hjermitslev. Der ønskes fire identiske tankanlæg, der hver har en kapacitet på 25.000 liter. Det forventede årlige forbrug af fuel til de fire tankanlæg er ca. 680.000 liter. Udover levering og installering af tankanlæg, og løbende levering af fuel, skal leverandøren stå for den løbende vedligeholdelse af tankanlæg og oplæring af basepersonale i daglig service. Udbuddet gennemføres for Region Nordjylland, Region Midtjylland, Region Syddanmark, Region Sjælland og Region Hovedstaden og Norsk Luftambulanse AS af Region Midtjylland, hvor Sekretariatet for Den Landsdækkende Akutlægehelikopterordning er placeret. Bemærk at man skal tilmelde sig til besigtigelse. Bemærk endvidere, at Norsk Luftambulanse AS (NLA), ikke er en offentlig myndighed. NLA er den virksomhed, som står for driften af regionernes akutlægehelikoptere. Tankanlæg og servicering af disse leveres til regionerne, og fuel leveres til NLA jf. udbudsbetingelserne og kontrakten.
Interne Kennung: 1-23-4-72-33-23
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09100000 Brennstoffe
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42122120 Hubschrauber-Betankungsanlage
5. Los
Los: LOT-0000