743864-2025 - Ergebnis
Polen – Abholung von Siedlungsabfällen – Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Długołęka
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOdbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Długołęka
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest wykonanie usługi polegającej na odbiorze, transporcie i zagospodarowaniu odpadów komunalnych z terenu Gminy Długołęka. Szczegółowy zakres przedmiotu zamówienia opisany jest w SWZ wraz z załącznikami, w szczególności w Projekcie umowy.
Interne KennungZP.271.44.2025.KM
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensW niniejszym przypadku konieczność skrócenia terminu publikacji ogłoszenia wynika z następujących przesłanek: Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy „Prawo zamówień publicznych”, zamawiający może skrócić termin składania ofert do „15 dni”, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu jest uzasadnione. W postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Długołęka [ZP.271.37.2025.KM] o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie "Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Długołęka” w wyznaczonym przez Zamawiającego terminie, tj. do dnia 15 lipca 2025 r. do godziny 10:00 wpłynęły dwie oferty z ceną, która przewyższa środki jakie Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie niniejszego zamówienia, tj. 66 051 890,00 zł brutto. Oferta tańsza wyniosła 86 171 497,01 zł brutto co przewyższa kwotę. Zgodnie z dyspozycją art. 255 pkt 3 ustawy Pzp, 18 lipca 2025 r. Zamawiający unieważnił postępowanie. Dotychczas obowiązująca umowa na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Długołęka wygaśnie wcześniej niż wypadnie termin udzielenia nowego zamówienia w trybie podstawowym stąd planowane jest, do tego czasu, udzielenie zamówienia z wolnej ręki zgodnie z art. 214 ust.1 pkt 5 ustawy Pzp. W czasie świadczenia usługi w trybie z wolnej ręki zamawiający ma zamiar rozstrzygnąć kolejny przetarg w trybie przetargu nieograniczonego na warunkach jak w przypadku przetargu unieważnionego. Z uwagi na powyższe również w niniejszym przypadku konieczność skrócenia terminu publikacji ogłoszenia wynika z następujących przesłanek: 1. Zapewnienie ciągłości odbioru odpadów komunalnych – brak terminowego wyboru wykonawcy może skutkować przerwami w odbiorze odpadów, co narazi mieszkańców na uciążliwości oraz zagrożenie sanitarne. 2. Pilna potrzeba wynikająca z harmonogramu gminnego systemu gospodarowania odpadami – opóźnienie w wyborze wykonawcy może zakłócić realizację obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 3. Minimalizacja ryzyka finansowego – przedłużenie procedury może prowadzić do konieczności zawarcia krótkoterminowych umów zastępczych, które mogą być mniej korzystne finansowo dla gminy. W chwili obecnej realizowana jest umowa na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Długołęka do zamówienia udzielonego z wolnej ręki (zamówienie uzupełniające), której czas trwania uzależniony jest od ilości odbieranych od mieszkańców odpadów. Zamawiający określał jako wyznacznik trwania umowy wartość świadczonych usług, a w związku z niekorzystnymi warunkami środowiskowymi obserwuje się znaczny wzrost ilości bioodpadów w stosunku do szacowanej, co zwiększa koszt i skraca czas świadczenia usług. 4. Efektywność procesu zamówienia – skrócenie terminu publikacji pozwoli na szybsze przeprowadzenie procedury i wybór wykonawcy, co jest kluczowe dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Ponadto, przedmiot zamówienia jest powszechnie znany na rynku, a potencjalni wykonawcy posiadają odpowiednie doświadczenie i zasoby do realizacji tego typu usług, co minimalizuje ryzyko ograniczenia konkurencji w wyniku skrócenia terminu składania ofert. Podstawy prawne: - Art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy „Prawo zamówień publicznych” – możliwość skrócenia terminu składania ofert do 15 dni w przypadku pilnej potrzeby udzielenia zamówienia. - Art. 89 ustawy „Prawo zamówień publicznych” – możliwość wcześniejszego opublikowania wstępnego ogłoszenia informacyjnego, co może skrócić termin składania ofert. - Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – obowiązek zapewnienia odbioru odpadów komunalnych w sposób ciągły i zgodny z przepisami ochrony środowiska.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90513100 Hausmüllbeseitigung
5. Los
LosLOT-0001