2. Verfahren
Verfahren
Titel: Utrzymanie czystości oraz pielęgnacja zieleni na terenie miasta Ostrów Mazowiecka
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest: Utrzymanie czystości oraz pielęgnacja zieleni na terenie miasta Ostrów Mazowiecka. 2. W zakres prac będących przedmiotem zamówienia wchodzą następujące zadania: 1) Zadanie I: Omiatanie i oczyszczanie ulic, ciągów pieszo-rowerowych i ścieżek rowerowych oraz chodników na terenie miasta Ostrów Mazowiecka; 2) Zadanie II: Usuwanie nieczystości ze śmietniczek rozstawionych na terenie miasta Ostrów Mazowiecka; 3) Zadanie III: Koszenie skarp wiaduktów i rowów melioracyjnych; 4) Zadanie IV: Koszenie chwastów i traw z pasów drogowych; 5) Zadanie V: Pielęgnacja zieleni na terenie miasta Ostrów Mazowiecka; 6) Zadanie VI: Bieżące utrzymanie dróg kategorii gminnej i wewnętrznej na terenie miasta Ostrów Mazowiecka; 7) Zadanie VII: Zimowe utrzymanie jezdni ulic, chodników, parkingów, placów, ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych, na terenie miasta Ostrów Mazowiecka. 3. Szczegółowy zakres obowiązków i praw Wykonawcy określają: Szczegółowy Opis Przedmiotu zamówienia (zwany dalej jako „SOPZ”), załączniki do SOPZ oraz wzór umowy. 4. Zamawiający zaleca przeprowadzenie wizji lokalnej w terenie w celu prawidłowego przygotowania oferty oraz należytego wykonania zamówienia. Koszty dokonania wizji lokalnej poniesie Wykonawca.
Interne Kennung: ZP.271.39.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający zdecydował się zastosować w niniejszym postępowaniu art. 138 ust 2 pkt 2 Pzp i skrócić termin składania ofert do 20 dni. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert wynika z konieczności zagwarantowania ciągłości utrzymania czystości i dobrego stanu nawierzchni ulic oraz chodników. Zaniechanie powyższej czynności i ustalenie biegu pełnego okresu wyznaczonego na składanie ofert, spowodowałby brak rozstrzygnięcia postępowania i zawarcia umowy przed dniem 01.01.2026r. Brak wykonania odśnieżania i usuwania śliskości w okresie zimowym lub napraw po wypadkach drogowych zagraża bezpieczeństwu ruchu pojazdów i pieszych. Niewykonanie ww. czynności przyczyni się do strat finansowych związanych m.in. z koniecznością wypłacania odszkodowań osób poszkodowanych w wypadkach. W odróżnieniu od przepisu art. 209 ust. 1 pkt 4 Pzp, który uzależnia dopuszczalność udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia od „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia niewynikającej z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć”, co skutkuje tym, że „nie można zachować terminów określonych dla przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem”, przepis art. 138 ust 2 pkt 2 Pzp nie zawiera tak daleko idących obostrzeń. W związku z tym zastosowanie niniejszego artykułu nie jest uzależnione od tego czy zaistnienie pilnej potrzeby można było wcześniej przewidzieć. Przesłanki wymienione w art. 138 ust 2 pkt 2 Pzp są mniej restrykcyjne, co jest uzasadnione tym, że zastosowanie tego przepisu służy jedynie skróceniu terminów w postępowaniu przetargowym, a nie udzieleniu zamówienia w trybie niekonkurencyjnym. W uzasadnieniu projektu ustawy z dnia 22 czerwca 2016 roku o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw wskazano: „Procedura przyspieszona została przewidziana m. in. na potrzeby sytuacji wynikających ze zwykłych błędów ludzkich (…)” (druk sejmowy nr 366). Wynika to również jednoznacznie z motywów dyrektywy klasycznej. Prawodawca unijny dokonał klarownego rozróżnienia pilności uzasadniającej skrócenie terminów składania ofert lub wniosków od pilności stanowiącej przesłankę zastosowania procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji ogłoszenia. Jednoznacznie wskazano, że zamawiający powinni mieć możliwość skrócenia terminów składania ofert lub wniosków w przypadkach gdy terminy podstawowe byłyby niewykonalne ze względu na pilną konieczność, która powinna zostać należycie uzasadniona przez zamawiającego. Zaznaczono wyraźnie, że nie musi to być wyjątkowo pilna konieczność spowodowana okolicznościami, których instytucja zamawiająca nie może przewidzieć i których nie można jej przypisać. Poglądy te są nadal aktualne na gruncie obecnie obowiązujących przepisów prawa. Należy wskazać, iż konieczność skrócenia terminu powstała na skutek sytuacji zewnętrznej w stosunku do Zamawiającego. Inflacja oraz konieczność spłaty zobowiązań Zamawiającego spowodowały duże trudności w skonstruowaniu projektu budżetu na 2026 rok. Zamawiający musiał wstrzymać się z ogłoszeniem postępowania, ponieważ do chwili zamknięcia prac nad projektem budżetu nie mógł ustalić ostatecznego zakresu zamówienia, co jest również istotne z uwagi na treść art. 137 ust. 7 Pzp.
Zentrale Elemente des Verfahrens: Przetarg nieograniczony to tryb udzielenia zamówienia, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy. Zamawiający będzie oceniał oferty według kryteriów określonych w SWZ. Punkty przyznawane za kryteria będą liczone według wzorów określonych w SWZ. Suma punktów uzyskanych za wszystkie kryteria oceny stanowić będzie końcową ocenę danej oferty.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90600000 Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90610000 Straßenreinigung und Straßenkehrdienste, 90511300 Müllsammlung, 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen, 45112710 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Grünanlagen, 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau, 77211500 Baumpflege, 77314100 Anlegen von Rasen, 77342000 Heckenschnitt, 45233142 Straßenausbesserungsarbeiten, 45233220 Oberbauarbeiten für Landstraßen, 45233290 Installation von Straßenschildern, 50230000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Straßen und anderen Einrichtungen, 90620000 Schneeräumung, 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0001