744515-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung im Bereich Software-Integration – Datainsamling
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDatainsamling
BeschreibungUpphandlingen omfattar insamling av data för järnväg, väg, teknikrum, strukturer och andra relevanta anläggningsdelar. Syftet med upphandlingen är att möjliggöra en mer strukturerad och effektiv förvaltning av applikationerna MX360 och MXAnalytics, samt att skapa utrymme och incitament för utveckling och innovation. Datainsamlingen omfattar insamling av 360-bilder samt laserdata (punktmoln) för järnväg, väg, teknikrum, strukturer och andra relevanta anläggningsdela. Insamlingen omfattar även högupplösta bilder på spårområdet (räls och slipers). Den insamlade informationen kommer att användas för att uppdatera Öresundsbrons digitala tvilling (MX360) och analysverktyget MXAnalytics. MX360 är Öresundsbrons digitala tvilling och bygger på Esri’s GIS-plattform ArcGis och Bentley’s Orbit 3DM Publisher. MX360 är integrerat med Öresundsbrons anläggningssystem IBM Maximo Application Suite, vilket möjliggör visualisering av inventarier och arbetsorder. MX360 används av bland annat av tekniker och underhållsleverantörer i sitt dagliga arbete för visualisering och orientering i anläggningen. Systemet är även ett värdefullt verktyg för planering och beredning av arbeten på anläggningen, utbildning av personal, dialog med externa leverantörer, genom att ge en visuell och interaktiv förståelse av anläggningen. MXAnalytics är en samlingsplattform för dashboards som visualiserar geografiskt positionerad mätdata och nyckeltal (KPI:er) i karta och graf, genom ArcGis webappar. Plattformen nyttjas av förvaltningsanasvariga och underhållsleverantörer för att övervaka kritiska nyckeltal såsom rälslitage, rälskador, ballastförändringar och FOMUL. Nyckeltalen ger en detaljerad bild av anläggningens skick, degraderingstrend och utgör ett faktabaserat underlag för prioritering av förbättringåtgärder och investeringsbeslut. Det förväntade behovet omfattar maskinell datainsamling varje år för järnväg och övriga anläggningsdel utifrån behov. Leveransen av insamlade data ska ske i ett standardiserat format som säkerställer framtida användning och kompatibilitet med nuvarande och kommande system.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration
5. Los
LosLOT-0001
Optionen
Beschreibung der OptionenAvtalförlängningar