74493-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Elektrizitätszähler – Udbud af elmålere
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af elmålere
BeschreibungLeverancen omfatter anskaffelse af målere samt etablering og brugsrettigheder til de nødvendige Head End System (HES) og Kommunikationsplatform. Leverancen inkluderer endvidere efterfølgende drift, vedligeholdelse og support af HES, kommunikationsplatform samt datahjemtagning. Det samlede årlige indkøb på rammeaftalen forventes at være 4.500 målere til udskiftning af eksisterende installationer eller nyetablering i Ordregivers forsyningsområde. Rammeaftalen på indkøb af elafregningsmålere forventes at have kontraktstart juli 2025 og er gældende i syv (7) år med mulighed for forlængelse i op til 12 måneder på uændrede vilkår. Ordregiver har mulighed for at udvide rammen med 100% på baggrund af udvikling i befolkningstilvækst i Ordregi-vers forsyningsområde samt som følge af behovet for øget elektrificering. Kontrakt på drift og support har forventet kontraktstart juli 2025 og er gældende i hele rammeaftalens løbetid in-klusive forlængelse, så op til i alt otte (8) år med mulighed for forlængelse i op til yderligere syv (7) år. Kontrakterne på drift og support vedrører alene målere indkøbt på den udbudte rammeaftale.
Interne Kennung419348
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38554000 Elektrizitätszähler
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38551000 Stromzähler, 50411300 Reparatur und Wartung von Stromzählern
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen kan forlængelse i 1 x 12 måneder. Driftsperioden er berammet til at kunne forlænges i samme 1 x 12 måneder og efterfølgende i op til 7 år.