2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af taxikørsel - Ishøj Kommune
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af taxikørsel til visiterede borgere, kommunens ansatte og politikere. Opgaven udbydes som en rammeaftale, hvor Ishøj kommune ikke er forpligtiget til at aftage en bestemt mængde. Aftalen vedrører kørsler, som ikke kan varetages af Movia, Busselskaber eller kommunens egen kørselsafdeling. Rammeaftale tildeles én Leverandør. Opgaven er ikke opdelt, idet Ordregiver vurderer, at ydelsen ikke hensigtsmæssigt kan opdeles. Ved at indgå én samlet Rammeaftale minimeres de administrative omkostninger, og at man reducerer de samlede drifts- og klimaomkostninger. Der er i udbuddet inddraget miljø- eller klimahensyn med krav om overgang til brug af fossilfri køretøjer. Kommunen forventer, at det årlige forbrug på kontrakten er ca. 4,2 mio. kr. eksklusiv moms. Forbruget kan blive større som følge af inflation eller at nogle af kommunens øvrige leverandører af personbefordring ophører. Det maksimale forbrug på rammeaftalerne kan således udgøre op til 6.300.000 kr. pr. år. Ved anvendelse af alle optioner om forlængelse på aftalen (samlet 4 år) svarer det til et maksimalt forbrug på 25.200.000 kr Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud i henhold til afsnit II i lov nr. 1564 af 15. december 2015, ”Udbudsloven”, hvilket betyder, at enhver egnet tilbudsgiver har ret til at afgive tilbud.
Interne Kennung: 88.00.00-Ø54-4-25
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Der er tale om et offentlige udbud, hvor alle interesserede virksomheder kan afgive tilbud. Der er ingen prækvalifikation, og hele processen er åben fra starten.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60120000 Taxiverkehr
5. Los
Los: LOT-0000