See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Begrænset udbud af rammeaftaler på håndværkerydelser for Brabrand Boligforening
Beschreibung: Idet Ordregiver udfører løbende vedligeholdelse på bygninger, har Ordregiver behov for rammeaftaler med håndværkere inden for forskellige fagområder. Opgaverne er mangeartede, men omfatter primært drifts- og vedligeholdelsesopgaver. Ordregiver agter, at indgå rammeaftaler med fem (5) Leverandører for drift- og bygningsvedligehold inden for hver af delaftale. Rammeaftaler med håndværksvirksomheder er opdelt på fagområder. Hertil er fagområderne inddelt efter økonomisk afgrænsning samt lokation. For nærmere beskrivelse og afgrænsning af de udbudte delaftaler og disses indhold henvises til Rammeaftalebilag 1.1. – Uddybende beskrivelser af fagområderne.
Interne Kennung: Begrænset udbud af rammeaftaler på håndværkerydelser for Brabrand Boligforening
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1, Område 1, El-arbejde
Beschreibung: For direkte tildeling af opgaver benytter Ordregiver en kaskademodel. Leverandørerne på Kaskademodellen er som følger: · Leverandør A · Leverandør B · Leverandør C · Leverandør D · Leverandør E Når Ordregiver i Rammeaftaleperioden foretager direkte tildeling af konkrete opgaver på delaftalerne, vil det ske ud fra følgende fremgangsmåde: a. For opgaver der, efter Ordregivers skøn, ikke beløbsmæssigt overstiger 30.000 DKK ekskl. moms, vil der blive foretaget en direkte tildeling af opgaven til virksomheden med den laveste timepris (Leverandør A). Såfremt denne virksomhed ikke af kapacitetsmæssige årsager, kan udføre opgaven indenfor en nærmere af Ordregiver defineret tidsfrist, vil virksomheden med den næstlaveste timepris (Leverandør B) blive tildelt opgaven og så fremdeles. b. Ved direkte tildelinger skal Leverandøren afgive en samlet estimeret pris på opgaven. Den samlede estimerede opgavepris kan dog aldrig overstige 30.000 DKK ekskl. moms, men inkl. materialer og materiel. Såfremt Ordregiver vurderer, at det afgivne estimat er urealistisk højt, forbeholder Ordregiver sig retten til at undersøge prisniveauet ved en uvildig tredjepart. Særligt gældende for EL-arbejde (delaftale 1 – 3) og VVS-arbejde (delaftale 4 – 6): Direkte tildelinger af akutte opgaver (inden for normal arbejdstid) og vagtudkald (uden for normal arbejdstid) som omfattet i Rammeaftalebilag 1 – Kravspecifikation og Rammeaftalebilag 1.1 – Uddybende beskrivelse af fagområderne, vil ske efter samme fremgangsmåde. For opgaver der, efter Ordregivers skøn, beløbsmæssigt overstiger 30.000 DKK ekskl. moms, vil der blive gennemført et miniudbud (fornyet konkurrenceudsættelse) blandt Leverandørerne på den konkrete delaftale). Miniudbuddet vil indeholde en specifikation af den pågældende opgave. Den enkelte opgave vil herefter blive tildelt den Leverandør, som afgiver den samlede laveste pris for opgaven (ekskl. moms, men inkl. materialer og materiel). Den samlede pris skal afgives elektronisk på baggrund af miniudbudsbetingelserne, herunder Ordregivers specifikation af den konkrete opgave. Ved et miniudbud vil Leverandørens samlede opgavepris blive anset for bindende. Såfremt Leverandøren tager forbehold for miniudbudsbetingelserne i sit tilbud, har Ordregiver ret til at se bort fra tilbuddet eller alternativt søge forbeholdet prissat, i det omfang det skønnes muligt. Såfremt et forbehold af økonomisk værdi ikke kan prissættes, har Ordregiver pligt til at se bort fra tilbuddet.
Interne Kennung: Delaftale 1, Område 1, El-arbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45311100 Installation von elektrischen Kabeln, 45311200 Elektroinstallationsarbeiten, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50711000 Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2, Område 2, El-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 2, Område 2, El-arbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45311100 Installation von elektrischen Kabeln, 45311200 Elektroinstallationsarbeiten, 45316100 Installation von Beleuchtungsanlagen im Freien, 50710000 Reparatur und Wartung von elektrischen und mechanischen Einrichtungen in Gebäuden, 50711000 Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3, Område 3, El-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 3, Område 3, El-arbejde
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4, Område 1, VVS-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 4, Område 1, VVS-arbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232460 Sanitäre Anlagen, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten, 50500000 Reparatur und Wartung von Pumpen, Ventilen, Hähnen, Metallbehältern und Maschinen, 50510000 Reparatur und Wartung von Pumpen, Ventilen, Hähnen und Metallbehältern, 50720000 Reparatur und Wartung von Zentralheizungen
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5, Område 2, VVS-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 5, Område 2, VVS-arbejde
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6, Område 3, VVS-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 6, Område 3, VVS-arbejde
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7, Område 1, Tømrerarbejde
Beschreibung: For direkte tildeling af opgaver benytter Ordregiver en kaskademodel. Leverandørerne på Kaskademodellen er som følger: · Leverandør A · Leverandør B · Leverandør C · Leverandør D · Leverandør E Når Ordregiver i Rammeaftaleperioden foretager direkte tildeling af konkrete opgaver på delaftalerne, vil det ske ud fra følgende fremgangsmåde: a. For opgaver der, efter Ordregivers skøn, ikke beløbsmæssigt overstiger 30.000 DKK ekskl. moms, vil der blive foretaget en direkte tildeling af opgaven til virksomheden med den laveste timepris (Leverandør A). Såfremt denne virksomhed ikke af kapacitetsmæssige årsager, kan udføre opgaven indenfor en nærmere af Ordregiver defineret tidsfrist, vil virksomheden med den næstlaveste timepris (Leverandør B) blive tildelt opgaven og så fremdeles. b. Ved direkte tildelinger skal Leverandøren afgive en samlet estimeret pris på opgaven. Den samlede estimerede opgavepris kan dog aldrig overstige 30.000 DKK ekskl. moms, men inkl. materialer og materiel. Såfremt Ordregiver vurderer, at det afgivne estimat er urealistisk højt, forbeholder Ordregiver sig retten til at undersøge prisniveauet ved en uvildig tredjepart. For opgaver der, efter Ordregivers skøn, beløbsmæssigt overstiger 30.000 DKK ekskl. moms, vil der blive gennemført et miniudbud (fornyet konkurrenceudsættelse) blandt Leverandørerne på den konkrete delaftale). Miniudbuddet vil indeholde en specifikation af den pågældende opgave. Den enkelte opgave vil herefter blive tildelt den Leverandør, som afgiver den samlede laveste pris for opgaven (ekskl. moms, men inkl. materialer og materiel). Den samlede pris skal afgives elektronisk på baggrund af miniudbudsbetingelserne, herunder Ordregivers specifikation af den konkrete opgave. Ved et miniudbud vil Leverandørens samlede opgavepris blive anset for bindende. Såfremt Leverandøren tager forbehold for miniudbudsbetingelserne i sit tilbud, har Ordregiver ret til at se bort fra tilbuddet eller alternativt søge forbeholdet prissat, i det omfang det skønnes muligt. Såfremt et forbehold af økonomisk værdi ikke kan prissættes, har Ordregiver pligt til at se bort fra tilbuddet.
Interne Kennung: Delaftale 7, Område 1, Tømrerarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8, Område 2, Tømrerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 8, Område 2, Tømrerarbejde
Los: LOT-0009
Titel: Delaftale 9, Område 3, Tømrerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 9, Område 3, Tømrerarbejde
Los: LOT-0010
Titel: Delaftale 10, Område 1, Jord- og beton-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 10, Område 1, Jord- og beton-arbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45233200 Diverse Oberbauarbeiten, 45236000 Oberbauarbeiten, 45262300 Betonarbeiten, 45262330 Betonreparaturarbeiten, 45262620 Stützmauern, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45432130 Bodenbelagsarbeiten
Los: LOT-0011
Titel: Delaftale 11, Område 2, Jord- og beton-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 11, Område 2, Jord- og beton-arbejde
Los: LOT-0012
Titel: Delaftale 12, Område 3, Jord- og beton-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 12, Område 3, Jord- og beton-arbejde
Los: LOT-0013
Titel: Delaftale 13, Område 1, Kloak-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 13, Område 1, Kloak-arbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232410 Kanalisationsarbeiten, 45232440 Bauarbeiten für Abwasserrohre
Los: LOT-0014
Titel: Delaftale 14, Område 2, Kloak-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 14, Område 2, Kloak-arbejde
Los: LOT-0015
Titel: Delaftale 15, Område 3, Kloak-arbejde
Interne Kennung: Delaftale 15, Område 3, Kloak-arbejde
Los: LOT-0016
Titel: Delaftale 16, Område 1, Malerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 16, Område 1, Malerarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten
Los: LOT-0017
Titel: Delaftale 17, Område 2, Malerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 17, Område 2, Malerarbejde
Los: LOT-0018
Titel: Delaftale 18, Område 3, Malerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 18, Område 3, Malerarbejde
Los: LOT-0019
Titel: Delaftale 19, Område 1, Murerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 19, Område 1, Murerarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 45410000 Putzarbeiten, 45431000 Boden- und Fliesenarbeiten
Los: LOT-0020
Titel: Delaftale 20, Område 2, Murerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 20, Område 2, Murerarbejde
Los: LOT-0021
Titel: Delaftale 21, Område 3, Murerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 21, Område 3, Murerarbejde
Los: LOT-0022
Titel: Delaftale 22, Område 1, Blikkenslagerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 22, Område 1, Blikkenslagerarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45330000 Installateurarbeiten, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen
Los: LOT-0023
Titel: Delaftale 23, Område 2, Blikkenslagerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 23, Område 2, Blikkenslagerarbejde
Los: LOT-0024
Titel: Delaftale 24, Område 3, Blikkenslagerarbejde
Interne Kennung: Delaftale 24, Område 3, Blikkenslagerarbejde