2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markedsdialog - Udveksling af sporskifter
Beschreibung: A/S Storebælt ønsker at gennemføre en markedsdialog om et kommende genudbud vedrørende udveksling af i alt 14 sporskifterskifter i Korsør og Nyborg. A/S Storebælt har tidligere udsendt bekendtgørelse om udbud af udveksling af sporskifter ved bekendtgørelse nr. 2023/S 178-558221. Ved tilbudsfristens udløb den 27. oktober 2023 modtog A/S Storebælt to tilbud. A/S Storebælt havde forud for udbuddet estimeret udgifter til entreprenør til DKK 38. mio. Da de tilbudte priser var væsentligt højere end estimeret, annullerede A/S Storebælt udbuddet ved bekendtgørelse 2023/S 217-681162. A/S Storebælt ønsker at gennemføre en markedsdialog via individuelle møder med henblik på at få et bedre kendskab til markedet, som A/S Storebælt henvender sig til, og for at indhente bidrag til indholdet i en kommende udbudsproces. Markedsdialog sker med udgangspunkt i udbudsmaterialet fra det annullerede udbud. Materialet fra annulleret udbud kan tilgås under ”Dokumenter” --> "Materiale fra annulleret udbud". Nærmere information om tilmelding til markedsdialogen, processen og temaerne for markedsdialogen fremgår af dokumentet "Præsentation - Markedsdialog PPT 2023", der kan findes i "Dokumenter" --> "Markedsdialog". Som udgangspunkt indkaldes alle interesserede aktører til individuelle møder. Såfremt der modtages så mange tilmeldinger, at det vil kræve uforholdsmæssigt lang tid at gennemføre markedsdialogen, forbeholder A/S Storebælt sig retten til at udvælge 6 deltagere til individuelle møder (markedsdialog). I så fald vil A/S Storebælt rette henvendelse til de tilmeldte aktører og anmode om, at de fremsender referencer, hvorefter A/S Storebælt vil foretage en udvælgelse blandt de aktører, der har referencer, der illustrerer mest relevant erfaring med sammenlignelige ydelser.
Interne Kennung: -
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45234100 Bauarbeiten für Eisenbahnlinien
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34941800 Weichen, 45234113 Rückbau von Gleisen, 45234116 Gleisbauarbeiten, 45234160 Fahrleitungsbauarbeiten