See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af håndværkerydelser til Albertslund Kommune
Beschreibung: Udbuddets genstand er håndværkerydelser på tværs af Kommunen. Da behovet for håndværkerydelser vil variere i såvel tid som mængde, udbydes opgaverne som enslydende Rammeaftaler under hvert fagområde, der danner grundlag for, at enkeltstående arbejder kan rekvireres direkte af Kommunen i Rammeaftalernes løbetid. Rammeaftalerne er således opdelt i seks Delaftaler inden for henholdsvis (1) VVS-arbejde inkl. service, (2) tømrerarbejde (3) el-arbejde inkl. service, (4) ventilationsarbejde inkl. service, (5) kloakarbejde inkl. service. og (6) murerarbejde. Delaftalerne er opdelt i Område 1 og 2. Hver Delaftale vil tildeles 2 leverandører, der bliver henholdsvis 1. og 2. prioritet på hver sit Område. Forstået således, at på hvert Område vil begge Leverandører være omfattet med en intern prioritering: Delaftale [x], Område 1: 1. [Leverandør A] 2. [Leverandør B] Delaftale [x], Område 2: 1. [Leverandør B] 2. [Leverandør A] Alle opgaver med en værdi af DKK 0 - 100 000 ekskl. moms vil i Delaftalernes løbetid indledningsvist blive tildelt direkte til Leverandøren, som er første prioritet på det konkrete område, hvor opgaven skal udføres. Opgaver til en estimeret værdi på DKK 100.000 eller derover vil blive udbudt som miniudbud blandt begge de udvalgte Leverandører. Den angivne estimerede værdi for hver enkelte Delaftale i punkt 5 nedenfor er estimeret for Delaftalens maksimale løbetid medregnet arbejderne tilknyttet begge områder. Den maksimale værdi for samtlige Delaftaler er estimeret til DKK 78.875.000, som indeholder en sikkerhedsmargin på DKK 15.775.000, svarende til 25 %, oveni den estimerede værdi.
Interne Kennung: ALBKO.0003-68ed025f2664c91b378737d3
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbudsforretningen gennemføres som et begrænset udbud i overensstemmelse udbudslovens §§ 58-60 (lovbekendtgørelse nr. 10 af 6. januar 2023, der gennemfører Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud). Ordregiver prækvalificerer 5 ansøgere til at afgive tilbud for hver enkelt Delaftale. Såfremt flere end 5 ansøgere opfylder Kommunens krav til egnethed, udvælger Kommunen de 5 ansøgere, som er bedst egnede til at løse opgaver af den pågældende art afhængigt af den konkrete Delaftale. Udvælgelsen vil ske på baggrund af en vurdering af de mest relevante referencer med levering af almindeligt forekommende arbejder, som er sammenlignelige med ydelserne omfattet af den konkrete Delaftale. I forbindelse med vurderingen af ansøgers egnethed til at løfte opgaven, vil Kommunen lægge vægt på følgende: 1) At referencerne er udført under forhold sammenlignelige med Kommunens. 2) At referencerne viser, at ansøgeren har længerevarende samarbejder med den samme ordregiver. 3) At referencerne viser, at ansøgeren arbejder fokuseret med relevante og ambitiøse miljømæssige bæredygtighedsindsatser samt ESG-rapportering. Indsatserne kan både være egne indsatser internt i virksomheden, herunder FN17 eller lignende, som har haft sammenhæng med det konkrete arbejde udført, ligesom det kan være indsatser, som er udført direkte for den konkrete ordregiver. Som én reference kan ansøger beskrive flere mindre opgaver, såfremt disse er udført som løbende arbejder for samme ordregiver. Ligesom én reference også kan være en rammeaftale med beskrivelse af flere udførte opgaver. I vurderingen lægger Kommunen i første række vægt på, at så mange referencer som muligt omfatter (1)-(3) i samme reference, og i anden række, at ansøger ved enkeltvise referencer demonstrerer flest mulige af ovennævnte elementer (1)-(3), hvor forholdene er oplistet i prioriteret rækkefølge. Referencer skal være udført inden for de seneste 5 år. Udbudslovens krav til 3 år er således udvidet for at kunne give bedre adgang til at demonstrere længerevarende samarbejder. Tilbudsgiver kan maksimalt tildeles to Delaftaler. Såfremt en tilbudsgiver prækvalificeres til mere end to Delaftaler, skal Tilbudsgiver ved aflevering af sit tilbud prioritere Delaftalerne, som Tilbudsgiver helst ønsker tildelt.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45232410 Kanalisationsarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45331210 Installation von Lüftungsanlagen, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: VVS-arbejde inkl. service
Beschreibung: Arbejdet indeholder almindeligt forekommende VVS-arbejder. Herunder bl.a. vandrør, klemmer, fjernvarme, radiatorer, gulvvarme, cirkulationspumper, badeværelse, løbende wc’er, køkkener, armaturer, blandingsbatterier, ventiler, vekslere, termostater mv. Arbejdet kan eksempelvis være nybyg, reparationer, udbedringer, installationer, reguleringer, styring, udskiftning med flere. Derudover alle ydelser inden for almindeligt forekommende arbejde bl.a. inddækninger, sålbænke, loddet tagrender, blik- og skifertagebelægning mv. Arbejdet kan eksempelvis være nybyg, reparationer, udbedring, udskiftning, montage, nedtagning, behandling med flere.
Interne Kennung: Delaftale 1-68ed025f2664c91b378737d1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45215500 Öffentliche Toiletten, 50760000 Reparatur und Wartung von öffentlichen Toiletten
Los: LOT-0002
Titel: Tømrerarbejde
Beschreibung: Arbejdet indeholder almindeligt forekommende tømrerarbejde, herunder snedker- og låsearbejde. Arbejdet kan eksempelvis være nybygning, opførelse, reparation, udskiftning, udbedring, montage, opsætning, nedtagning med flere. Herunder bl.a. udvendige arbejder som tagkonstruktioner, tagdækning inkl. betontagsten, eternit, stål, plast mv. ekskl. tagpap og tegl. Døre/vinduer, facadearbejder, træhegn, træterrasser mv. Indvendige arbejder som døre/vinduer, vægge, lofter, undergulve, inventar, lister, akustikopgaver mv. Låsearbejdet indeholder montagen ekskl. produktion af nøgler.
Interne Kennung: Delaftale 2-68ed025f2664c91b378737d4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Los: LOT-0003
Titel: El-arbejde inkl. service
Beschreibung: Arbejdet indeholder almindeligt forekommende el-arbejde. Herunder bl.a. føringsveje, ledningsføring, montage, installationer, montering af armaturer, tavler, relæer, el-motorer, el-attester, synlig og skjulte ledningsinstallationer mv. Arbejdet kan eksempelvis være nybyg, opførelse, reparation, udbedring, installationer, regulering med flere. Arbejdet omfatter også føringsveje til ABA, ABDL, Nød- og panikbelysning, flugtbelysning og el-sikkerhedsattester ved forsamlingslokaler samt føringsveje til solceller.
Interne Kennung: Delaftale 3-68ed025f2664c91b378737d5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50710000 Reparatur und Wartung von elektrischen und mechanischen Einrichtungen in Gebäuden, 50711000 Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden, 50712000 Reparatur und Wartung von mechanischen Einrichtungen in Gebäuden
Los: LOT-0004
Titel: Ventilationsarbejde inkl. service
Beschreibung: Arbejdet indeholder almindeligt forekommende ventilationsarbejder. Herunder bl.a. ventilations aggregater/motor, kanalarbejde, indregulering, vekslere, diverse målinger bl.a. CO2, termostater, armaturer, ventiler. Arbejdet kan eksempelvis indeholde nybyg, reparation, udbedring, udskiftning, regulering, installation, styring, komponenter med flere.
Interne Kennung: Delaftale 4-68ed025f2664c91b378737d6
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45315000 Heizungs- und sonstige Elektroinstallationen in Gebäuden, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen, 50720000 Reparatur und Wartung von Zentralheizungen
Los: LOT-0005
Titel: Kloakarbejde inkl. service
Beschreibung: Arbejdet indeholder almindeligt forekommende kloakarbejder. Herunder bl.a. brønde, dæksler, ledninger, dræn, højtvandslukker, tv-inspektioner, forringer, propninger, skader, slamsugning, kloakrensning, rodskæring, røgtest, fedtudskillere, dykpumper mv. Arbejdet kan eksempelvis være nybyg, reparation, opgravning, udskiftning, montage, nedrivning med flere.
Interne Kennung: Delaftale 5-68ed025f2664c91b378737d7
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232410 Kanalisationsarbeiten, 90400000 Dienstleistungen in der Abwasserbeseitigung, 90470000 Reinigung von Abwässerkanälen, 90480000 Verwaltung von Kanalisationsnetzen und Abwasseranlagen
Los: LOT-0006
Titel: Murerarbejde
Beschreibung: Murerarbejdet omfatter alle almindelige mureropgaver, eksempler som vist herunder: • Facadearbejde: Omfugning, reparation og pudsning af murværk. • Flisearbejde: Lægning og reparation af fliser og klinker i vådrum, indendørs og udendørs. • Betonarbejde: Reparation af revner og støbning af mindre betongulve, fundamenter og trapper. • Pudsning og spartling: Pudsning af vægge og lofter samt spartling af overflader. • Kloakarbejde: Mindre reparationer af murværk omkring kloakledninger og brønde i samarbejde med kloakleverandør. • Skorstensarbejde samt tagsten: Reparation af skorstene og tagsten, herunder fugning og tætning.
Interne Kennung: Delaftale 6-68ed025f2664c91b378737d8
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262500 Maurerarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten