See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival. 2025-2026-2027-2028
Beschreibung: Łódzkie Centrum Wydarzeń zamierza zlecić organizację wydarzenia o nazwie "Light.Move.Festival." w latach 2025-2028. Light.Move.Festival. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła to międzynarodowe cykliczne wydarzenie o wysokich walorach artystycznych, wizualnych i edukacyjnych organizowane w przestrzeni miejskiej Łodzi. Monumentalne instalacje przestrzenne, widowiskowe mappingi 2D/3D czy wielobarwne iluminacje przyciągają w każdym roku zwiedzających na niezwykły wieczorny spacer w wyjątkowej miejskiej scenerii, przy dźwiękach wyselekcjonowanej i dobranej do poszczególnych wydarzeń muzyki. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła organizowany w Łodzi przez Fundację Lux Pro Monumentis, stanowi jedno z największych plenerowych wydarzeń wizualnych w Polsce, które co roku przyciąga setki tysięcy widzów z kraju i zagranicy. Każdego roku Festiwal odbywa się pod wyłonionym uprzednio hasłem, które inspiruje artystów do tworzenia swoich prac oraz niejednokrotnie skłania widzów do refleksji. Pomysł stworzenia w Łodzi „Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła” Light.Move.Festival. zrodził się na przełomie 2009 i 2010 roku. Jego pomysłodawcami są Beata Konieczniak i Norbert Wasserfurth – Grzybowski. Zachwyceni postindustrialną ale też eklektyczną architekturą Łodzi postanowili wprowadzić do kalendarza imprez kulturalnych wydarzenie, podczas którego podkreślone zostaje piękno i niespotykany charakter łódzkiej zabudowy. Za narzędzie temu służące obrali medium światła i możliwości jakie ze sobą niesie. Dla realizacji festiwalu światła wybrana została formuła stworzenia organizacji pozarządowej. W lutym 2011 roku została założona Fundacja „Lux Pro Monumentis”, co z języka łacińskiego oznacza „światło dla zabytków” rozumiane jako szansa, jak i podkreślenie ich piękna. Fundatorami zostali Beata Konieczniak, Norbert Wasserfurth – Grzybowski, Mirosław Kuliś, Krzysztof Pawłowski i Krzysztof Stefański.
Vorherige Bekanntmachung: 381384-2025
Interne Kennung: ZP.371.2.2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79953000 Organisation von Festivals
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Na 2025 rok, Light.Move.Festival. na XV., jubileuszową edycję zaprezentuje się pod motywem przewodnim „Powroty”. Działania z zakresu sztuk wizualnych obejmie obszar ulicy Piotrkowskiej, miejskich parków – Sienkiewicza i Staromiejskiego – czy też ważnego miejsca dla historii miasta – Muzeum Miasta Łodzi. Fundacja Lux Pro Monumentis według wstępnych założeń planuje projekcję wielkoformatową 360 stopni na Placu Wolności i Piotrkowskiej 1-5, która obejmie łącznie 18 budynków oraz 6 mappingów 2D/3D, które stworzą artyści polscy i zagraniczni m.in. z Francji, Węgier, Niemiec i Ukrainy. Instalacje przestrzenne w programie XV. Edycji LMF to dzieła uznanych artystów z Polski i zagranicy m.in. kinetyczna instalacja „Double Flux” grupy Scale Collectif składająca się z 96 zmotoryzowanych listew świetlnych, które dzięki sterowaniu w czasie rzeczywistym generują płynne i organiczne ruchy w rytm muzyki, instalacja była pokazana na największym festiwalu światła w Europie - Fête des Lumières we Francji; „For Peace” grupy sedemminut to spokojny spacer przeradzający się w bieg „z prędkością światła” 50 świecących światłem LED figur człowieka o wysokości 2 metrów każda; instalacja świetlna „Parallel Mind” Sergiu Doroftei składa się z jedenastu plastrów promiennego światła, starannie ułożonych w strukturę w kształcie 5-metrowej głowy; niezwykłe instalacje Przemysława Koziary – „Słońce” o średnicy 13 metrów zawieszone 4 metry nad ziemią oraz „Przemiana” ukazująca rozświetlone płomienie wyłaniające się z okien kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 53. Podnosząc poziom wizualny LMF 2025 Light.Move.Festival. tworzy nową kategorię w programie festiwalowym – LMF Kids, która zgromadzi w parku miejskim atrakcje dedykowane młodszym Festiwalowiczom, m.in. podświetlone gigantyczne grzyby, fluorescencyjną łąkę kwiatów, interaktywną projekcję na podłożu reagującą na ruch i ożywającą pod stopami widzów oraz animacje dla dzieci zorganizowane przez animatorów współpracujących z festiwalem. W kolejnych edycjach Light.Move.Festival. organizatorzy planują działania nie mniejsze niż w latach ubiegłych.
Interne Kennung: ZP.371.2.2022