See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sortering og overdragelse af Papir/Pap/Tekstilaffald (PPT) samt behandling af Tekstilaffald
Beschreibung: Den udbudte opgave omhandler Sortering og overdragelse af Papir/Pap/Tekstilaffald (PPT) (delopgave/delaftale 1) samt behandling af Tekstilaffald (delopgave/delaftale 2). Udbuddet gennemføres i fællesskab af de fire selskaber: Favrskov Affald A/S, Kredsløb Genbrug A/S, Renosyd I/S og Reno Djurs I/S - alle fire selskaber er at betragte som "Ordregiver". I tilfælde af kontraktindgåelse ift. delopgave (delaftale 1) hhv. delopgave (delaftale) 2 indgås der separate kontrakter med hver enkelt af de fire selskaber. Den udbudte opgave – herunder krav til/vilkår for opgavens udførelse – er beskrevet nærmere i det samlede udbudsmateriale.
Interne Kennung: 2025/PPT-6841d9abb17b1a1ab443dc5a
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Sortering og overdragelse af Papir/Pap/Tekstilaffald (PPT)
Beschreibung: Delopgave (delaftale) 1 omhandler sortering og overdragelse af Papir/Pap/Tekstilaffald (PPT). Den udbudte delopgave (delaftale) – herunder krav til/vilkår for opgavens udførelse – er beskrevet nærmere i det samlede udbudsmateriale.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er 24 måneders forlængelses-option på opgaven (delaftale 1), således at Ordregiver kan forlænge kontrakten, helt eller delvist og ad en eller flere omgange, i op til 24 måneder (2 år) på uændrede vilkår. Senest 6 måneder før ordinært kontraktudløb (dvs. den 30. juni 2026) hhv. en given forlængelses-optionsperiodes udløb meddeler Ordregiver, om Ordregiver ønsker at gøre brug af en option/mulighed for forlængelse af kontrakten og i givet fald i hvor lang tid. I perioden fra den 1. oktober 2025 til og med den 31. december 2026 har Favrskov Affald A/S og Renosyd I/S mulighed for at træde ud af kontrakten. Hvis Favrskov Affald A/S eller Renosyd I/S ønsker at træde ud af kontrakten, kan det tidligst ske med virkning fra den 1. januar 2026 og med et forudgående varsel på 2 måneder. Option: Transportydelse (inkl. container(e)) til brug for omlastning hos Renosyd I/S, jf. Ydelsesbeskrivelsens afsnit 3.1. Option: Container til opmaganisering og transport af Tekstilaffald, jf. Ydelsesbeskrivelsens afsnit 3.3.1.
Los: LOT-0002
Titel: Behandling af Tekstilaffald
Beschreibung: Delopgave (delaftale) 2 omhandler behandling af Tekstilaffald. Den udbudte delopgave (delaftale) 2 – herunder krav til/vilkår for opgavens udførelse – er beskrevet nærmere i det samlede udbudsmateriale.
Beschreibung der Optionen: Der er 24 måneders forlængelses-option på opgaven (delaftale 2), således at Ordregiver kan forlænge kontrakten, helt eller delvist og ad en eller flere omgange, i op til 24 måneder (2 år) på uændrede vilkår. Senest 6 måneder før ordinært kontraktudløb (dvs. den 30. juni 2026) hhv. en given forlængelses-optionsperiodes udløb meddeler Ordregiver, om Ordregiver ønsker at gøre brug af en option/mulighed for forlængelse af kontrakten og i givet fald i hvor lang tid. I perioden fra den 1. oktober 2025 til og med den 31. december 2026 har Favrskov Affald A/S og Renosyd I/S mulighed for at træde ud af kontrakten. Hvis Favrskov Affald A/S eller Renosyd I/S ønsker at træde ud af kontrakten, kan det tidligst ske med virkning fra den 1. januar 2026 og med et forudgående varsel på 2 måneder.