2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af Diplomlederuddannelse til 6-kommunesamarbejdet
Beschreibung: Kolding Kommune udbyder området Diplomlederuddannelse på vegne af 6-kommunesamarbejdet. Kommunerne i Vejle, Kolding, Fredericia, Middelfart, Vejen og Billund har gennem en årrække samarbejdet om fælles lederuddannelse – og særligt i forhold til Diplom i Ledelse. Samarbejdet i de 6 kommuner har særligt fokus på, at sikre lederne uddannelse af høj kvalitet – og i tæt kobling til praksis. I 6-kommunesamarbejdet bruges der derfor tid på at drøfte de udfordringer og opgaver som fylder i en kommunal hverdag, så lederuddannelsen – DIL – opleves som tidssvarende og anvendelig i praksis. Det forventede samlede forbrug omfattet af udbuddet udgør på årsbasis cirka 48 elever der starter på uddannelse. Der er alene tale om et estimat, som ikke er bindende for Ordregiver. Dvs. at Ordregiver estimerer ca. 192 elever i aftaleperioden. Differencen mellem det estimerede og maksimale forbrug skyldes de 6 kommuners varierende behov for diplomlederuddannelse. Aftalen udbydes som en rammeaftale med 1 leverandør på det pågældende område. Aftalen er ikke delt op i flere kontrakter, da kommunerne ønsker at alle elever der starter samtidigt, kan gå på samme hold. Deler man opgaven mellem flere leverandører vil man dele holdene op så meget, at det skønnes at blive væsentligt dyrere end det er bare at have én leverandør, der derfor kan samle eleverne til ét hold, og dermed anvende én underviser ad gangen. Aftalen har en varighed på 4 år. Aftaleperioden vil være fra 01.08.2026 til 31.07.2030.
Interne Kennung: 600920
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet udbydes som et light-udbud. Den præcise procedure er beskrevet i udbudsdokumenterne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80570000 Ausbildung in der Persönlichkeitsentwicklung, 80430000 Erwachsenenbildung auf Hochschulebene
5. Los
Los: LOT-0000