See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Viby Bakke, Opførelse af almene boliger - Udbud af fagentrepriser, Nordstern
Beschreibung: Nordstern udbyder som delegeret bygherre/totalentreprenør i alt 14 fagentrepriser og/eller leverancer på projektet ”Viby Bakke, Alboa” (VB-AB). Projektet Viby Bakken er beliggende på Grøndalsvej 3-10 i Viby J. Området er et tidligere industriområde der er under gradvis transformation til et boligområde. De almene boliger indgår som en del af flere større byggerier på matriklen. Udover de almene boliger, opføres der familieboliger, senior boliger og plejecenter på matriklen jf. lokalplanskrav. Dette projekt omhandler udelukkende de almene boliger. Projektet består af 3 bygninger med i alt 56 almene boliger, samlet bruttoetageareal ca. 4476m2. Bebyggelsen består af moderne fire- og femetagers boligblokke, hvor et klassisk formsprog med en rød teglfacade kombineres med moderne arkitektoniske detaljer. Der er kælder/parterre’ del indeholdende teknik og depotrum. Følgende entrepriser udbydes: Nærværende udbud omhandler: Entreprise nr.: Y031 - GA Entreprise navn: Gartner Entreprise nr.: Y041 - BE Entreprise navn: Betonelementer og montage Entreprise nr.: Y050 - MU Entreprise navn: Murerarbejde Entreprise nr.: Y055 - PO Entreprise navn: Porebeton Entreprise nr.: Y060 - TØ Entreprise navn: Tømrerarbejde Entreprise nr.: Y080 - MA Entreprise navn: Malerarbejde Entreprise nr.: Y108 - UG Entreprise navn: Undergulve Entreprise nr.: Y111 - SM Entreprise navn: Smede -og altanarbejde Entreprise nr.: Y160 Entreprise navn: Elevator Entreprise nr.: Y170 - VVS Entreprise navn: VVS-installationer Entreprise nr.: Y180 - VE Entreprise navn: Ventilation Entreprise nr.: Y190 - EL Entreprise navn: EL-installationer. Entreprise nr.: Y210 - BK Entreprise navn: Badekabiner Entreprise nr.: Y250 - INV Entreprise navn: Inventar
Interne Kennung: Viby Bakke, Opførelse af almene boliger - Udbud af fagentrepriser, Nordstern
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddene gennemføres som et offentlige udbud
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0023
Titel: Y031 - GA, Gartner
Beschreibung: Entreprisen omfatter etablering og samt udførelse af beplantning, herunder levering og plantning af træer, buske og græsarealer.
Interne Kennung: Y031 - GA, Gartner
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 03451000 Pflanzen
Los: LOT-0024
Titel: Y041 - BE, Betonelementer og montage
Beschreibung: Entreprisen omfatter levering og montering af betonelemetvægge og huldæk
Interne Kennung: Y041 - BE, Betonelementer og montage
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45223822 Fertigbauteile, 45223821 Fertigbauelemente, 45262311 Betonrohbauarbeiten, 45262310 Stahlbetonarbeiten, 44114200 Betonerzeugnisse, 44114000 Beton
Los: LOT-0025
Titel: Y050 - MU, Murerarbejde
Beschreibung: Entreprisen omfatter levering og udførelse af komplet skalmuring. Der udføres desuden klinke- og flisearbejde, herunder insitu-badeværelser med vådrumsmembran.
Interne Kennung: Y050 - MU, Murerarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 45431000 Boden- und Fliesenarbeiten, 45431100 Verlegen von Bodenfliesen, 45431200 Verlegen von Wandfliesen
Los: LOT-0026
Titel: Y055 - PO, Porebeton
Beschreibung: Entreprisen omfatter levering og montering af indvendige porebetonvægge samt spartling og slibning af overflader for at sikre en komplet vægafslutning.
Interne Kennung: Y055 - PO, Porebeton
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262300 Betonarbeiten, 45262311 Betonrohbauarbeiten, 44114200 Betonerzeugnisse, 44112300 Trennwerk, 44112310 Trennwände, 45421141 Einbau von Trennwänden, 45421152 Installation von Trennwänden
Los: LOT-0027
Titel: Y060 – TØ, Tømrerarbejde
Beschreibung: Arbejdet omhandler følgende: • Montering af vinduer • Tagarbejde • Invendig arbejde (gulve, døre, lofter)
Interne Kennung: Y060 – TØ, Tømrerarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45421100 Einbau von Türen und Fenstern sowie Zubehör, 45421132 Einbau von Fenstern, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 44112500 Dachdeckungsmaterialien, 45261000 Errichtung von Dachstühlen sowie Dachdeckarbeiten und zugehörige Arbeiten, 45261200 Dachdeck- und Dachanstricharbeiten, 45261210 Dachdeckarbeiten, 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten, 45432110 Bodenverlegearbeiten, 45421131 Einbau von Türen
Los: LOT-0028
Titel: Y080 – MA, Malerarbejde
Beschreibung: Malerarbejdet omfatter behandling af vægge, lofter samt træværk i opgangene/boliger. Der udføres desuden støvbinding af betongulve samt elastiske fuger langs tilstødende vægge i kælder. Endelig skal malerentreprisen omfatte bygningsrengøring.
Interne Kennung: Y080 – MA, Malerarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten, 45442100 Anstricharbeiten, 45442180 Neuanstricharbeiten, 45442110 Anstricharbeiten in Gebäuden, 90911200 Gebäudereinigung
Los: LOT-0029
Titel: Y108 - UG, Undergulve
Beschreibung: Entreprisen omfatter udstøbning af undergulve. Themobeton, lyd dug og slidlag.
Interne Kennung: Y108 - UG, Undergulve
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44114000 Beton, 44114100 Fertigbeton, 44114200 Betonerzeugnisse, 45262300 Betonarbeiten, 45262350 Arbeiten mit nicht verstärktem Beton, 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten
Los: LOT-0030
Titel: Y111 – SM, Smede -og altanarbejde
Beschreibung: Entreprisen omfatter levering og montering af altaner og rækværker.
Interne Kennung: Y111 – SM, Smede -og altanarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 34928320 Schutzplanken, 45340000 Installation von Zäunen, Geländern und Sicherheitseinrichtungen, 45341000 Errichtung von Geländern, 71550000 Schmiedearbeiten
Los: LOT-0031
Titel: Y170 – VVS, VVS-installationer
Beschreibung: VVS-arbejdet omfatter komplette røranlæg til forsyning af koldt og varmt brugsvand samt varmeinstallationer med gulvvarme og radiatorer. Der udføres sanitets- og afløbsinstallationer. Endvidere er der tilkobling af præfabrikerede badekabiner.
Interne Kennung: Y170 – VVS, VVS-installationer
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44100000 Baustoffe und Zubehör, 44115200 Klempner- und Heizungsinstallationsbedarf, 44411000 Sanitärerzeugnisse, 45232460 Sanitäre Anlagen, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten, 45332400 Installation von Sanitäreinrichtungen
Los: LOT-0032
Titel: Y160, Elevator
Interne Kennung: Y160, Elevator
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 42416000 Aufzüge, Schrägaufzüge, Hebezeuge, Rolltreppen und Rollsteige, 45313100 Installation von Aufzügen
Los: LOT-0033
Titel: Y180 – VE, Ventilation
Beschreibung: Ventilationsarbejdet omfatter systemleverance baseret på funktionsudbud med udgangspunkt i det udarbejdede projekt. Der etableres decentrale ventilationsanlæg i boliger.
Interne Kennung: Y180 – VE, Ventilation
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 42500000 Kühl- und Lüftungseinrichtungen, 42520000 Lüftungsvorrichtungen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen, 45331210 Installation von Lüftungsanlagen
Los: LOT-0034
Titel: Y190 – EL, EL-installationer.
Beschreibung: El-arbejdet omfatter etablering af stik- og hovedledninger samt føringsveje for elinstallationer. Der udføres installationer for lys, data, tekniske anlæg, ventilation, ABV, porttelefon og fugtmelder samt montering af belysningsarmaturer, fordelings-, måler- og gruppetavler. Arbejdet inkluderer desuden udligningsforbindelser, huller, brand- og lydtætninger samt interimistiske byggepladsinstallationer. Yderligere omfatter entreprisen solceller.
Interne Kennung: Y190 – EL, EL-installationer.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45311100 Installation von elektrischen Kabeln, 45311200 Elektroinstallationsarbeiten
Los: LOT-0035
Titel: Y210 - BK, Badekabiner
Beschreibung: Entreprisen omfatter levering af færdige badekabiner til boliger
Interne Kennung: Y210 - BK, Badekabiner
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44110000 Baustoffe, 45223821 Fertigbauelemente
Los: LOT-0036
Titel: Y250 - INV, Inventar
Beschreibung: Entreprisen omfatter levering og montering af køkkener, bordplader mv.
Interne Kennung: Y250 - INV, Inventar
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel, 39100000 Möbel, 39141000 Küchenmöbel, 39150000 Diverse Möbel und Einrichtungen, 45421151 Installation von Einbauküchen