2. Verfahren
Verfahren
Titel: Implementeringspartner til HR system
Beschreibung: Dette udbud vedrører udbud af en implementeringspartner til HR System baseret på Microsoft Dynamics 365 Finance & Operations Human Resources. AAU har identificeret et strategisk behov for at udskifte det nuværende personalesystem, der i sin nuværende form ikke understøtter universitetets krav til moderne og effektive HR-processer. Aalborg Universitet har i forbindelse med en markedsanalyse afprøvet Microsoft Dynamics 365 Finance & Operations Human Resources (omtales Dynamics HR) og har besluttet at gå videre med Dynamics HR som platform til et nyt HR-system. Afprøvningen omfattede demonstrationer og test af udvalgte HR-processer i samarbejde med HR-medarbejdere, ledere og ansatte fra udvalgte pilotinstitutter og -afdelinger. Efterfølgende er der lavet en evaluering, som viste, at Dynamics HR i høj grad matcher universitetets behov og tekniske forudsætninger, herunder eksisterende erfaringer med Microsofts Power Platform og øvrige Microsoft Dynamics-løsninger. AAU ønsker med dette udbud et samarbejde med en implementeringspartner med dokumenteret erfaring og stærke kompetencer inden for konfiguration, udvikling og implementering af HR-systemer baseret på Microsoft Dynamics 365 F&O HR. Leverandøren skal kunne indgå som en aktiv og kvalificeret samarbejdspartner igennem projektet og bidrage til en effektiv og sikker overgang fra det nuværende Oracle-baserede HR-system til den nye HR-platform. Det er derfor afgørende for AAU, at tilbudsgiverne i deres tilbud fokuserer på at bidrage med en høj kvalitet samtidigt med, at der tilbydes en attraktiv pris.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne i udbudsloven §§ 56-57 (Lov nr. 116 af 03/02/2025 med senere ændringer). Betingelser for afgivelse af tilbud fremgår af udbudsbetingelserne afsnit 11. Bestemmelser om tildeling fremgår af udbudsbetingelserne punkt 12. Omkostninger i forbindelse med deltagelse i denne udbudsforretning er AAU uvedkommende, herunder også hvis AAU måtte beslutte at aflyse udbudsforretningen for en eller flere af delaftalerne uden tildeling af kontrakt. AAU er ikke forpligtet til at tilbagelevere tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration, 72243000 Programmierung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Priserne kan reguleres en gang årligt med virkning pr. 1. februar og med udgangspunkt i udviklingen i nettoprisindekset for december måned. Første prisregulering kan ske den 1. februar 2027. Det påhviler Leverandøren at fremsætte anmodning om prisregulering. Denne anmodning skal være meddeles Kunden senest en måned før ikrafttrædelse. Leverandøren mister retten til prisregulering, såfremt der ikke sker rettidig meddelelse til Kunden.