2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse af bassiner og vandbehandlingsanlæg til Silkeborg Svømmecenter
Beschreibung: Nærværende udbud omfatter anskaffelsen og installation af bassiner og vandbehand-lingsanlæg i forbindelse med opførelsen af Silkeborg Svømmecenter med tilhørende ude-arealer på en grund beliggende i området Søholt i det nordlige Silkeborg (herefter benævnt ”Svømmecenteret”. Søholt er et stort, rekreativt område tæt på centrum af Silkeborg, der omfatter fodbold-stadion, håndboldstadion, atletikstadion, opvisningshaller, skaterpark og adskillige andre faciliteter og foreningsaktiviteter. Silkeborg Kommune har udviklet en ambitiøs helhedsplan for området, der tager sigte på at bringe endnu flere idrætsgrene og faciliteter til området, samtidig med at der sikres sammenhængskraft, samhørighed og synergi mellem områdets mange aktører. Der er tale om et svømmecenter til både konkurrence-, undervisnings- og kommerciel brug. Svømmecenterets funktioner og faciliteter skal således kunne opfylde en bred vifte af behov og ønsker fra mange forskellige kategorier af brugere, herunder elitesvømmere, motionssvømmere, begyndersvømmere, familier og unge, der vil lege eller slappe af med wellness, personer med behov for genoptræning, osv. Svømmecenteret skal indeholde flere forskellige typer bassiner, herunder: • Et 50-meter konkurrencebassin med mobilbro • Et 25-meter undervisnings- og aktivitetsbassin med vipper • Et familie- og oplevelsesbassin • Mindre bassiner til blandt andet genoptræning, terapi og børnesvømning For nærmere om entreprisen, se Mappe 03 – Beskrivelser, og Mappe 04 – Specifikationer. Udbuddet gennemføres parallelt med et andet udbud vedrørende en rammeaftale om opførelsen af Silkeborg Svømmecenter, som danner grundlag for selve opførelsen af svømmecenteret. De to entrepriser skal i fællesskab realisere projektet i et tæt og koordineret samarbejde.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Blandt de ansøgere, som er konditionsmæssige, vil Bygherre udvælge fire (4) ansøgere, som opfordres til at afgive tilbud. Såfremt antallet af konditionsmæssige ansøgninger er lavere end fire (4), vil Bygherre vurdere, om antallet af egnede ansøgere skaber tilstrækkelig konkurrence og opfordre disse til at afgive tilbud, hvis det er tilfældet. Er der mere end fire (4) konditionsmæssige, egnede ansøgere, vil Bygherre foretage en udvælgelse af de ansøgere, som i lyset af den udbudte opgave har den bedste tekniske og faglige formåen. Udvælgelse vil blive foretaget på baggrund af en helhedsvurdering af, hvilke ansøgere der har de mest relevante referencer. Udvælgelsen vil ske på baggrund af en vurdering af de mest sammenlignelige, relevante referencer set i forhold til den udbudte entreprise, som den er beskrevet i udbudsmaterialet. I jo højere grad referencerne er sammenlignelige med den udbudte entreprise, desto mere relevant er referencerne vurderet. Begrænsning af ansøgere baseres herudover på, i hvor høj grad følgende prioriterede underpunkter er indeholdt i referencerne: Der vil ved udvælgelsen blive lagt vægt på graden af ansøgers erfaring med etableringen af bassiner og vandbehandlingsanlæg, hvor følgende vil blive tillagt positiv vægt: • Dokumenteret omfattende erfaring med komplekse bassinprojekter, herunder projekter med flere bassintyper og avancerede vandbehandlingsanlæg til offentligt brug. • Erfaring med projekter gennemført i tæt samarbejde med totalentreprenør eller bygherre, fx i en faseopdelt proces med udvikling, koordinering og grænsefladehåndtering. Udvælgelsen baseres på en helhedsvurdering af referencernes relevans, omfang og kompleksitet i forhold til det udbudte projekt. Projekter, der mest ligner Silkeborg Svømmecenter i funktion, størrelse og teknisk kompleksitet, vil blive vurderet mest positivt. Referenceprojekter, som er afsluttet (afleveret), eller hvor størstedelen af arbejdet er udført, vægtes højere end referenceprojekter, der netop er påbegyndt, eller hvor der kun er udført en del af arbejderne. Referencerne vil blive bedømt ud fra en helhedsvurdering. Det er ikke et krav, at ovenstående udvælgelseskriterier opfyldes i samme reference, men det vil vægte særligt positivt, jo flere af de prioriterede underpunkter, der indgår i samme reference. Udbud med forhandling, herunder prækvalifikation, indledende tilbudsrunde, forventeligt én forhandlingsrunde, der gennemføres som mundtligt forhandling, samt endeligt tilbud. Bygherre forbeholder sig dog retten til at tildele på baggrund af det indledende tilbud, ligesom Bygherre forbeholder sig ret til at gennemføre flere forhandlingsrunder.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212212 Bauarbeiten für Schwimmbäder
Zusätzliche Einstufung (cpv): 37412000 Wassersportausrüstungen, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45330000 Installateurarbeiten, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000