2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalrådgiveraftale vedrørende Projekt Linex
Beschreibung: Totalrådgiveraftale
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71313410 Risiko- und Gefahrenabschätzung im Bau, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71220000 Architekturentwurf
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Rødovre Kommune har besluttet at sammenlægge hjemmeplejefunktionen og hjælpemiddeldepot i kommunen. Hjemmeplejefunktionen skal fremover huses i de bygninger, som tidligere har været benyttet til produktion for virksomheden Linex (herefter omtalt ”Linex-fabrik”). Formålet med nærværende rådgiverudbud samt det efterfølgende totalentrepriseudbud er, at Linex-fabrikken skal transformeres, renoveres og indrettes til dette formål. Projektmaterialet, som oprindeligt blev udarbejdet af DOMINIA og Thing Brandt Landskab, har været anvendt som et udbudsprojekt, der har dannet grundlag for offentliggørelsen af et totalentrepriseudbud i november 2024 (bkg.nr. 711039-2024 - OJ S 227/2024 21/11/2024). Ingen af de 3 prækvalificerede totalentreprenører afgav tilbud på opgaven, hvorfor udbuddet blev annulleret. Formålet med nærværende udbud er, at den vindende totalrådgiver får til opgave at færdiggøre projektmaterialet, således at projektmaterialet kan danne grundlag for gennemførelse af et (nyt) totalentrepriseudbud og indgåelse af en totalentreprisekontrakt med den vindende tilbudsgiver. Den vindende tilbudsgiver skal udføre: (1) Genopretning og færdiggørelse af projektmaterialet med henblik på gennemførelse af et totalentrepriseudbud inklusive projekteringsledelse. (2) Udarbejdelse af plan for sikkerhed og sundhed, herunder arbejdet som arbejdsmiljøkoordinator P (AMK-P). (3) Gennemgang af eksisterende miljøundersøgelser samt vurdering af, om der skal foretages endnu en kortlægning af miljøfarlige stoffer, og om det er nødvendigt at få foretaget nye supplerende miljøundersøgelser med henblik på udarbejdelse af plan for nedrivningsprojekt. Rødovre Kommune betaler særskilt for de supplerende fysiske miljøundersøgelser. (4) Udførelse af en ressourcekortlægning for afklaring af krav til bæredygtighed i forbindelse med miljøsaneringen og nedrivningen. (5) Udarbejdelse af detailtidsplan for rådgivers egen genopretning og færdiggørelse af projektmaterialet, gennemgang af miljøundersøgelser samt evt. gennemførelse af supplerende undersøgelser samt ressourcekortlægning. (6) Teknisk ad hoc bistand under Rødovre Kommunes planlægning og gennemførelse af totalentrepriseudbud. Det er et mindstekrav, at totalrådgiveren udfører sine ydelser inden for rammerne af bygherrens hovedtidsplan, herunder aflevering af ydelse nr. 1) – ydelse nr. 5) senest den 14. juni 2026. Det er et mindstekrav, at ansøger ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde, som fremgår af udbudsloven § 134 a, § 135 og § 136. Det er endvidere et mindstekrav, at ansøger ikke er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og § 137, stk. 1, nr. 6. Egnethedskriterium - økonomisk/finansiel formåen: Det er et mindstekrav, at tilbudsgiver har haft en positiv egenkapital (forstået som differencen mellem aktiver og passiver) for hvert af de 3 seneste afsluttede regnskabsår, for hvilke der foreligger endeligt godkendt, revisorpåtegnet regnskab. Det er desuden et mindstekrav, at tilbudsgiver har haft en soliditetsgrad på minimum 17 % for hvert af de 3 seneste afsluttede regnskabsår, for hvilke der foreligger endeligt godkendt, revisorpåtegnet regnskab. Egnethedskriterium - teknisk/faglig formåen: Det er et mindstekrav, at ansøger inden for de seneste 3 år har gennemført mindst 1 lignende rådgivningsopgave, som svarer til den udbudte opgave. Ved vurdering af om reference svarer til den udbudte opgave tillægges følgende forhold betydning: 1) Reference omhandler teknisk rådgivning i forbindelse med bygningstransformation af erhvervsbyggeri på mindst 2.000 m2. 2) Reference omhandler totalrådgivning indeholdende både ingeniør-, arkitekt- og landskabsarkitektarbejde. Der må maksimalt vedlægges 3 referencer. Besigtigelse: Der afholdes besigtigelse af Linex-fabrikken den 21. november kl. 10.00-11.30. Tilmelding til besigtigelse med oplysning om firmanavn og antal deltagere skal ske senest den 19. november 2025.
Interne Kennung: LINEX