749481-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht – Offentligt udbud af vedligehold af grønne områder og vintertjeneste for Professionshøjskolen Absalon
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af vedligehold af grønne områder og vintertjeneste for Professionshøjskolen Absalon
Beschreibung: Kontrakten forudsættes indgået med én leverandør med henblik på at denne vil kunne løse samtlige lokationers opgaver forbundet med vedligehold af grønne områder og vintertjeneste. Tilbudsgivers muligheder for at anvende underleverandører fremgår af pkt. 1.7 Underleverandører i Udbudsbetingelserne. Ordregiver har behov for udførelse af vedligeholdelsesopgaver på grønne områder på syv lokationer og vintertjeneste på otte lokationer beliggende i Region Sjælland. Den nordligst beliggende lokation er i Holbæk, og den sydligst beliggende lokation er i Nykøbing Falster. Se desuden Kontraktbilag 3 – Lokationsoversigt. Den vindende tilbudsgiver skal udføre opgaverne på et ensartet kvalitetsniveau på de omfattede lokationer. I udbudsmaterialets Kontraktbilag 1 – Kvalitetsbeskrivelser fremgår en nærmere specificering af arbejdsområderne med krav til opgavernes udførelse, som er baseret på branchestandarder. Der skal endvidere indtænkes tiltag med henblik på at øge biodiversiteten jf. Udkast til kontrakt pkt. 2.3 Leverandøren skal supplerende kunne udføre specifikke opgaver relateret til den enkelte lokation – såvel standardopgaver og bestillingsopgaver (timebaseret regningsarbejde), i det omfang der måtte være behov for opgaveudførslen på den enkelte lokation. Der gøres opmærksom på, at den vindende tilbudsgiver ikke skal udføre standardopgaver på Campus Næstved, og der ligeledes alene skal foretages Vintertjeneste på Udlånssamlingen.
Interne Kennung: Offentligt udbud af vedligehold af grønne områder og vintertjeneste for Professionshøjskolen Absalon
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau, 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste, 90620000 Schneeräumung, 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0000