750311-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af brandsikringsforanstaltninger - Vordingborg Rådhus - Borgernes Hus
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af brandsikringsforanstaltninger - Vordingborg Rådhus - Borgernes Hus
BeschreibungVordingborg by er i lighed med mange andre danske byer en by i forandring. Det tidligere stærke og veldefinerede hovedstrøg i Algade ændrer sig, og Vordingborg by er ved at finde en ny form med mindre centre med hver deres karakter. For at understøtte denne udvikling igangsatte Vordingborg Kommune projektet "De røde løbere". Målet med projektet var en levende bymidte, hvor tråde trækkes ud og griber fat i de omkringliggende uddannelses- og kulturinstitutioner, naturoplevelser, attraktioner, erhverv samt historiske højdepunkter. Vordingborg Kommune har understøttet denne udvikling ved at skabe et attraktivt knudepunkt og et administrativt centrum ("Rådhuset") på Valdemarstorvet ved gennemførelse af to etaper. Etape 1, der består af et jobcenter og borgerservice, og Etape 2, der består af Rådhusets øvrige funktioner. De to etaper er bygget sammen, hvorved et sammenhængende og bæredygtigt hus, Vordingborg Rådhus – Borgernes Hus, er opført. I forbindelse med de indledende arbejder til forberedelse af Rådhusets sluterklæring er det imidlertid blevet fundet, at der er behov for opretning/tilpasning af Rådhuset vedrørende brandforhold. Det er således blevet konstateret, at det vil være nødvendigt at henføre projektet til brandklasse 4 og foretage yderligere tilpasninger, for at Rådhuset kan opnå godkendelse samt ibrugtagningstilladelse. For nærmere oplysning om det arbejde, der skal udføres, henvises til projektmaterialet, der indgår som en del af det samlede udbudsmateriale. Arbejderne med brandombygningen skal igangsættes straks efter kontraktens underskrift (primo/medio januar 2026) og skal være færdige inden udløbet af juni 2026, så ibrugtagningstilladelse kan opnås hurtigst muligt derefter. Udbuddet gennemføres elektronisk ved brug af udbudsportalen www.udbuddet.dk. Tilbudsgiver skal derfor oprettes som licenshaver hos www.udbuddet.dk for at kunne deltage i udbuddet. Oprettelse som licenshaver kan ske uden omkostning. Spørgsmål vedrørende www.udbuddet.dk, herunder forhold vedrørende oprettelsen som licenshaver, skal stilles direkte til www.udbuddet.dk via support-funktionen. www.udbuddet.dk's support kan træffes via telefon +45 7022 7007 Der ydes ikke vederlag for tilbudsgivernes deltagelse i udbudsprocessen. Der afholdes en besigtigelse af Rådhuset fredag den 28. november 2025 kl. 09.00. Nærmere oplysning herom fremgår af udbudsmaterialet, hvor også oplysning omkring tilmelding fremgår. De områder, der vil være mulighed for at besigtige på besigtigelsen, vil blive meddelt i ugen op til besigtigelsen.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres i henhold til udbudsloven, jf. lov nr. 1564 af 15. december 2015. Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. udbudslovens §§ 56-57. Vordingborg Kommune er ansvarlig for, at de generelle principper om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet samt forbuddet mod forskelsbehandling respekteres i alle faser af udbuddet.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45340000 Installation von Zäunen, Geländern und Sicherheitseinrichtungen, 45343000 Brandschutz-Installationsarbeiten, 45343100 Brandschutzarbeiten, 45343200 Installation von Feuerlöschanlagen
5. Los
LosLOT-0000