2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud (III) af Rammeaftaler vedr. Køb af Computere til DR
Beschreibung: DR Genudbyder en rammeaftale om levering af computere opdelt i 2 delaftaler: Delaftale 1 vedr. administrative computere og delaftale 2 vedrørende produktionscomputere. Flere mindstekrav til de leverede computere er blevet ændret, herunder mindstekrav til CPU.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt Udbud efter Udbudsloven. Tildeling af de to delaftaler sker efter tildelingskriteriet bedste forhold mellem pris og kvalitet. Se udbudsbetingelserne for nærmere information om udbuddet.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30000000 Maschinen, Material und Zubehör für Büro und Computer, außer Möbeln und Softwarepaketen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 Rammeaftale om køb af administrative computere
Beschreibung: DR Udbyder en rammeaftale om anskaffelse af flere kategorier af computere til administrativt brug.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: I kravspecifikationen bilag 1.1 er angivet en række alternative konfigurationer af de leverede computere, som DR ønsker prissat i sortiment og priser bilag 1.2. DR kan når som helst i aftaleperioden bringe optionerne i anvendelse
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 Rammeaftale om køb af produktionscomputere
Beschreibung: DR udbyder en rammeaftale om anskaffelse af computere til brug i DR's programproduktion.
Beschreibung der Optionen: I kravspecifikationen bilag 2.1 er beskrevet en række alternative konfigurationer af de leverede computere. Disse er ønskes prissat i Bilag 2.2. Sortiment og Priser. DR kan når som helst i aftaleperioden aktivere optionerne.