See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af Natronlud (delaftale 1) og Ammoniakopløsning (delaftale 2) til Roskilde Kraftvarmeværk
Beschreibung: Nærværende udbud består af 2 (to) delaftaler, Delaftale 1 vedrører indkøb af Natronlud og Delaftale 2 vedrører indkøb af Ammoniakopløsning. Leverandøren skal levere produkterne til Kraftvarmeværkets siloer. Leverandøren skal kunne levere alle dage, også weekender og helligdage. Der skal kunne leveres med en dags varsel. Roskilde Kraftvarmeværk bruger ca. 400 - 700 ton natronlud og ca. 1.000 – 1.500 ton ammoniakopløsning pr. år. Den faktiske mængde af de to produkter varierer afhængigt af brændsel og kapacitetsudnyttelse. Derfor er mængderne alene estimater, der er udtryk for Ordregivers bedste skøn ud fra historiske og nuværende forbrugsbehov på indkøbstidspunktet. Mængderne er ikke bindende for Ordregiver. Tilbudsgiver kan vælge at byde på én eller begge Delaftaler. Hver Delaftalerne vil blive tildelt én leverandør. Den samme leverandør kan vinde begge Delaftaler. Driftsperioden for Delaftale 1 vil starte den 1. december 2025 og udløbe uden varsel den 30. november 2028, dvs. 3 år efter driftsstart. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed. Forlængelse sker i givet på uændrede vilkår. Meddelelse herom skal gives til Leverandøren senest 3 måned før Aftalens udløb. I modsat fald, ophører Aftalen uden særskilt opsigelse. Driftsperioden for Delaftale 2 vil starte d. 1. februar 2026 og udløbe uden varsel den 30. november 2028, dvs. 2 år og 10 måneder efter driftsstart. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed. Forlængelse sker i givet på uændrede vilkår. Meddelelse herom skal gives til Leverandøren senest 3 måned før Aftalens udløb. I modsat fald, ophører Aftalen uden særskilt opsigelse. Leverandøren skal kunne levere alle dage, også weekender og helligdage. Der skal kunne leveres med en dags varsel. Roskilde Kraftvarmeværk bruger ca. 400 - 700 ton natronlud og ca. 1.000 – 1.500 ton ammoniakopløsning pr. år. Den faktiske mængde af de to produkter varierer afhængigt af brændsel og kapacitetsudnyttelse. Produkterne skal leveres til Kraftvarmeværkets siloer. ARGO vurderer på baggrund af ovenstående mængder at: 1) Delaftale 1: Den anslåede værdi er DKK 3.800.000 ekskl. moms, inkl. optioner og den maksimale samlede værdi er DKK 4.250.000 ekskl. moms, inkl. optioner. 2) Delaftale 2: Den anslåede værdi er DKK 12.300.000 ekskl. moms, inkl. optioner og den maksimale samlede værdi er DKK 13.500.000 ekskl. moms, inkl. optioner.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24000000 Chemische Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24310000 Anorganische Grundchemikalien
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Indkøb af natronlud
Beschreibung: Roskilde Kraftvarmeværk bruger ca. 400 - 700 ton natronlud pr. år. Den faktiske mængde af produktet varierer afhængigt af brændsel og kapacitetsudnyttelse. Produktet skal leveres til Kraftvarmeværkets siloer. Driftsperioden for Delaftale 1 vil starte den 1. december 2025 og udløbe uden varsel den 30. november 2028, dvs. 3 år efter driftsstart. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed.
Los: LOT-0002
Titel: Indkøb af ammoniakopløsning
Beschreibung: Roskilde Kraftvarmeværk bruger ca. 1.000 - 1.700 tom ammoniakopløsning pr. år. Den faktiske mængde af produktet varierer afhængigt af brændsel og kapacitetsudnyttelse. Produktet skal leveres til Kraftvarmeværkets siloer. Driftsperioden for Delaftale 2 vil starte den 1. februar 2026 og udløbe uden varsel den 30. november 2028, dvs. 2 år og 10 måneder efter driftsstart. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed.