753561-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af bygherrerådgivning til udbygning af Hundested plejecenter med 14 boliger
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af bygherrerådgivning til udbygning af Hundested plejecenter med 14 boliger
BeschreibungBegrænset udbud
Interne KennungUdbud af bygherrerådgivning til udbygning af Hundested plejecenter med 14 boliger
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensHalsnæs Kommune gennemfører udbuddet efter udbudsproceduren begrænset udbud, der består af en prækvalifikations- og en tilbudsfase. I prækvalifikationsfasen udvælges fem ansøgere på baggrund af fastsatte udvælgelseskriterier og opfordres herefter til at afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungBygherrerådgiverudbuddet omfatter rådgivning i forbindelse med udbygning af Hundested plejecenter med 14 boliger. Opgaven kan omfatte bygherrerådgivning fra den indledende planlægningsfase til afleveringsforretningen. Boligerne opføres i Hundested og omfatter en udvidelse af det eksisterende plejecenter med boliger særligt indrettet til demensramte beboere. Udvidelsen finder sted på det nordlige byggefelt ved Søndergade og består af én etage med i alt 14 boliger, fordelt på 939 m² boligareal samt 310 m² serviceareal. Se Bilag 4, hvor udvidelsen af plejeboliger for demensramte borgere er beskrevet – Hundested, det nordlige byggefelt ved Søndergade, 1 etage. Udførelsestedet er: Søndergade 81a, 3390 Hundested. Aftalen har en varighed på ca. 3 år. Se Bilag 3 Hovedtidsplan. Opgavens nærmere omfang og indhold fremgår af Bygherrerådgiveraftale med Bilag. Bygherrerådgiverens opgaver omfatter følgende ydelser: • Lave byggeprogram til brug for indhentning af tilbud om opførelsen af 14 plejeboliger i Totalentreprise i overensstemmelse med visionen. • Gennemførelse af udbud af totalentreprise efter tilbudsloven Bygherrerådgiverens opgaver kan omfatte følgende tilkøbsydelser: • Varetage kvalitetssikring i form af granskning • Bistå i forbindelse med ”fra drift til byg til drift” (commissioning) • Byggeledelse under udførelsen • Fagtilsyn under udførelsen • Ad hoc teknisk/faglig bistand I tilbudslisten afgives priser for samtlige ydelser omfattet af bygherrerådgiveraftalen. Halsnæs Kommune er ikke forpligtet til at aftage de i kontrakten indeholdte tilkøbsydelser. Aftagelse af sådanne ydelser sker efter behov og afregnes enten som fast pris eller efter medgået tid på grundlag af de i tilbuddet anførte priser. Ydelserne omfattet af rammeaftalen er nærmere beskrevet i Bygherreaftalen samt Bilag 1 Afgræsningsskema YBB19. Kontraktens samlet værdi inkl. faste og tilkøbsydelser er estimeret til ca. 1 - 1,5 mio. kr. ekskl. moms. Totalentreprisen er budgetteret med håndværkerudgifter på ca. 23 mio. kr., se Bilag 4. Bygherrerådgiveraftalen er baseret på ABR Forenklet og Ydelsesbeskrivelse for Bygherrerådgivning (YBB 19) og fastsætter Bygherrerådgiverens rettigheder og forpligtelser i relation til Projektet. Der afholdes virtuelt informationsmøde tirsdag den 18. november kl. 14.30 – 15.30 - tilmelding skal ske via udbudsportalen, Dalux.