75389-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Technische Beratung und Konstruktionsberatung – Bygherrerådgivning vedr. opførelse af Nyt Plejecenter Dronningborg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBygherrerådgivning vedr. opførelse af Nyt Plejecenter Dronningborg
BeschreibungProjektet forventes at omfatte 60 2-rums boliger på 75 m2 og 15 3-rums boliger på 90 m2, med tilhørende servicearealer på ca. 1350 m2 samt fælleslokaler og udearealer. Den forventede målgruppe for boligerne er borgere med fysiske og psykiske funktionsnedsættelser, heraf en væsentlig andel med demenssygdomme, primært fra let til moderat grad, men der forventes også beboere med demens i svær grad. Vindende Tilbudsgiver (til den tid: "Bygherrerådgiver”) skal udføre de ydelser, der følger af Kontraktudkast samt bilag 1 – Ydelsesbeskrivelse for Bygherrerådgivning 2019, herunder blandt andet udarbejdelse af byggeprogram med henblik myndighedsgodkendelse samt efterfølgende gennemføre udbuddet af totalentreprisen frem til endelig aflevering. Kontrakten omfatter 2 optioner på følgende: Option 1: Arealer til udekørende distriktsgruppe - Randers Kommune har en option på bygherrerådgivning fra bygherrerådgiveren i relation til en etablering af arealer til udekørende distriktsgruppe. Option 2: Alternativ placering af projektet - Såfremt projektet efter nærmere vurdering af de geotekniske forhold på den udbudte placering må flyttes til alternativ placering, benyttes denne option.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71312000 Beratung im Hochbau
5. Los
LosLOT-0001
TitelBygherrerådgivning vedr. opførelse af Nyt Plejecenter Dronningborg.
BeschreibungUdbuddet omhandler bygherrerådgivning i forbindelse med opførelse af nyt plejecenter i Dronningborg, hvor der skal ske etablering af 75 kommunale almene plejeboliger og tilhørende servicearealer på Udbyhøj 189-191 i Dronningborg, 8930 Randers NØ. Projektet forventes at omfatte 60 2-rums boliger på 75 m2 og 15 3-rums boliger på 90 m2, med tilhørende servicearealer på ca. 1350 m2 samt fælleslokaler og udearealer. Den forventede målgruppe for boligerne er borgere med fysiske og psykiske funktionsnedsættelser, heraf en væsentlig andel med demenssygdomme, primært fra let til moderat grad, men der forventes også beboere med demens i svær grad.
Haupteinstufung (cpv): 71312000 Beratung im Hochbau