2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dostawa fluorymetru do IHAR-PIB
Beschreibung: Dostawa fluorymetru do IHAR-PIB
Vorherige Bekanntmachung: 705109-2025
Interne Kennung: 158/ZP/Ra/Po/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy Pzp „Termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej”. Jednakże, zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp: „Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w następujących przypadkach: jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione”. Zamawiający po przeanalizowaniu całokształtu okoliczności faktycznych i prawnych, doszedł do wniosku, iż rozstrzygnięcie ww. postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z zachowaniem pełnego 35-dniowego terminu składania ofert nie jest możliwe i w istotny sposób zagraża interesom Zamawiającego. Wobec powyższego, zachodzi pilna potrzeba udzielenia przedmiotowego zamówienia, przy czym skrócenie terminu składania ofert w ww. postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest w pełni uzasadnione. Zakup przedmiotów zamówienia jest bardzo pilny z uwagi na potrzebę rozliczenia finansowego zakupionego sprzętu. Brak realizacji ww. zamówienia do wskazanego terminu może przyczynić się do konieczności zwrotu finansowania. Mając powyższe na względzie, wskazane powyżej okoliczności należy zakwalifikować jako ważny interes Zamawiającego, który mieści się w zakresie pojęcia „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia” zawartego w art. 138 ust. 25 pkt 2 ustawy Pzp. Ponadto, należy zauważyć iż skrócenie terminu składania ofert, zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp nie musi wynikać z przyczyn niezależnych od Zamawiającego. Zastosowanie wskazanego artykułu nie zostało uzależnione przez ustawodawcę od tego, czy stan pilnej potrzeby pojawił się na skutek zaniedbań ze strony Zamawiającego i czy można było to przewidzieć. W wyroku z dnia 14 lipca 2023 r., KIO 1844/23, Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że intencją ustawodawcy przy wprowadzeniu przepisu art. 138 ust. 2 ustawy Pzp, było objęcie jego dyspozycją szerokiego katalogu przypadków, w których możliwym będzie skrócenie terminu składania ofert - w tym również przypadków, które Zamawiający mógł przewidzieć lub które wynikają z przyczyn, za które odpowiada Zamawiający. Potwierdzenie powyższego znajduje się również w dyrektywie 2014/24/UE, która w motywie 46 wskazuje, że: „Instytucje zamawiające powinny mieć możliwość skrócenia niektórych terminów mających zastosowanie w procedurze otwartej i ograniczonej oraz w procedurach konkurencyjnych z negocjacjami, w przypadkach gdy dane terminy byłyby niewykonalne ze względu na pilną konieczność, która powinna zostać należycie uzasadniona przez instytucję zamawiającą. Niemniej jednak, nie można zaprzeczyć, iż bez względu na powód istnieje pilność udzielenia zamówienia, a więc spełnia warunek do skrócenia terminu składania ofert. Jednocześnie, Zamawiający zapewnia, iż skrócenie terminu w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie pozbawia Wykonawców możliwości udziału w postępowaniu, oraz nie ogranicza możliwości na składanie ofert. Bowiem, każdy z Wykonawców, jako profesjonalny podmiot w obrocie prawno-gospodarczym, jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego postępowania w wyznaczonym skróconym terminie składania ofert.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
5. Los
Los: LOT-0001