754576-2023 - Ergebnis
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af rammeaftale om totalrådgiverydelser
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale om totalrådgiverydelser
Beschreibung: Arbejdernes Boligforening, Esbjerg (herefter AB) ønsker at indgå rammeaftale vedrørende totalrådgivning i forbindelse med nybygning og renovering af boliger og lignende for AB. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud med prækvalifikation efter forudgående offentliggørelse af bekendtgørelse efter Udbudsloven, lovbekendtgørelse nr. 10 af 6. januar 2023. Rammeaftalen vil have en varighed på 2 år med forventet opstart straks efter gennemførelse af udbuddet. AB har desuden mulighed for at forlænge rammeaftalen med yderligere 1 år af 2 omgange. Totalrådgiverydelser i Rammeaftalens maksimale løbetid på 4 år skønnes at have en samlet værdi på 15.000.000 kr. Den maksimale værdi af totalrådgiverydelser i Rammeaftalens maksimale løbetid på 4 år er 25.000.000 kr. Det angivne omkring skønnet og maksimal værdi er anslåede værdier, og de Tilbudsgivere, som bliver tildelt Rammeaftalen, er ikke garanteret nogen opgaver eller omsætning. For at sikre kontinuitet i opgaveløsning samt ud fra omkostnings- og effektivitetsbetragtninger udbydes totalrådgiverydelserne i en samlet Rammeaftale. AB forventer at prækvalificere 5 Tilbudsgivere til at afgive tilbud på Rammeaftalen, og Rammeaftalen forventes indgået med 2 Tilbudsgivere, hvorved der skabes konkurrence om opgaven, og flere virksomheder får mulighed for at deltage, ligesom opgaven er egnet til at blive løst af virksomheder af forskellig størrelse.
Interne Kennung: 331641
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud med prækvalifikation efter forudgående offentliggørelse af bekendtgørelse efter Udbudsloven, lovbekendtgørelse nr. 10 af 6. januar 2023. Ordregiver forventer at prækvalificere 5 tilbudsgivere til at afgive tilbud på rammeaftalen, og rammeaftalen forventes indgået med 2 tilbudsgivere.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000