754815-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Entwicklung von Transaktionsverarbeitungssoftware und kundenspezifischer Software – Udbud af Erhvervsstyrelsens It-rammeaftale 2024-2028
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Erhvervsstyrelsens It-rammeaftale 2024-2028
Beschreibung: Erhvervsstyrelsen udbyder en rammeaftale for udvikling og vedligehold af styrelsens systemportefølje. Aftalen er opdelt i 6 delaftaler med et varierende antal leverandører på hver, hvoraf de første 2 delaftaler vedrører generelle udviklings- og vedligeholdelsesydelser. De 4 øvrige delaftaler er mere specialiserede ydelsesområder og vedrører UX, hjemmesider, data science og data engineering samt sikkerhedstest.
Vorherige Bekanntmachung: 157211-2023
Interne Kennung: 2022-14090
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72232000 Entwicklung von Transaktionsverarbeitungssoftware und kundenspezifischer Software
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72267000 Software-Wartung und -Reparatur
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 Udvikling og vedligehold
Beschreibung: Angår i hovedtræk udvikling og vedligehold af it-systemer. Opgaver under denne delaftale kan af Erhvervsstyrelsen udbydes som (1) udvikling, (2) udvikling, vedligeholdelse og videreudvikling eller (3) overtagelse, vedligeholdelse og videreudvikling. Under delaftale 1 har leverandøren leveranceansvaret for udviklingsopgaven og vedligeholdsopgaven. Se Bilag A for nærmere angivelse af delaftalens omfang.
Interne Kennung: Delaftale 1 Udvikling og vedligehold
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72212517 Entwicklung von IT-Software, 72254000 Softwaretests, 72254100 Systemprüfung, 72262000 Software-Entwicklung, 72263000 Software-Implementierung, 72266000 Software-Beratung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 Konsulentydelser
Beschreibung: Delaftalen angår it-konsulentydelser i forhold til nyudvikling og videreudvikling af it-systemer. Tilsvarende forventes leverandøren at gennemføre prototypeforløb, proof of concepts samt analyseopgaver. Endelig er opgaver omkring projektstyring og -ledelse samt rådgivning, projektfacilitering og sikkerhedsydelser omfattet af delaftalen. Se Bilag A for nærmere angivelse af delaftalens omfang.
Interne Kennung: Delaftale 2 Konsulentydelser
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72212517 Entwicklung von IT-Software, 72222000 Strategische Prüfung und Planung im Bereich Informationssysteme oder -technologie, 72222300 Informationstechnologiedienste, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72262000 Software-Entwicklung
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 UX
Beschreibung: Delaftalen angår UX. Leverandøren forventes at levere alle ydelser forbundet med velgennemprøvede designs og mockups i forbindelse med styrelsens it-projekter.
Interne Kennung: Delaftale 3 UX
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72212220 Entwicklung von Internet- und Intranetsoftware, 72212500 Entwicklung von Kommunikations- und Multimedia-Software, 72212510 Entwicklung von Kommunikationssoftware, 72242000 Entwurfsmodellierung
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 Hjemmesider
Beschreibung: Delaftalen er afgrænset til ydelsesområdet teknisk implementering af hjemmesider. Delaftalens primære fokus vil være styrelsens platform til egne hjemmesider, såsom Erhvervsstyrelsen.dk, Danishbusinessauthority.dk, Udviklingidanmark.dk, Erhvervsfremmebestyrelsen.dk, Nemhandel.dk, Denansvarligeindkober.dk, , Startupdenmark.info, mv. Der er tale om sider med information inden for styrelsens ansvarsområder og politiske indsatser. Se Bilag A for nærmere angivelse af delaftalens omfang.
Interne Kennung: Delaftale 4 Hjemmesider
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72212220 Entwicklung von Internet- und Intranetsoftware, 72212222 Entwicklung von Webserversoftware, 72212224 Entwicklung von Software für die Webseitenbearbeitung, 72212445 Entwicklung von Software für das Kundenbeziehungsmanagement (CRM), 72212610 Entwicklung von Datenbanksoftware
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5 Data Science og Data Engineering
Beschreibung: Delaftalen angår konsulentydelser om data science og data engineering. Omfattet af delaftalen er transformation og rens af data, udvikling af machinelearningmodeller samt foranalyser og udviklingsopgaver forbundet med data science og data engineering. Se Bilag A for nærmere angivelse af delaftalens omfang.
Interne Kennung: Delaftale 5 Data Science og Data Engineering
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6 Sikkerhedstest
Beschreibung: Delaftalen er afgrænset til ydelsesområdet sikkerhedstests, og leverandøren forventes at gennemføre forskellige sårbarheds- og sikkerhedstests. Se Bilag A for nærmere angivelse af delaftalens omfang.
Interne Kennung: Delaftale 6 Sikkerhedstest
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72254000 Softwaretests, 72254100 Systemprüfung