754925-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Anorganische Grundchemikalien – Levering af Natronlud (delaftale 1) og Ammoniakopløsning (delaftale 2) til Roskilde Kraftvarmeværk
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLevering af Natronlud (delaftale 1) og Ammoniakopløsning (delaftale 2) til Roskilde Kraftvarmeværk
BeschreibungNærværende udbud består af 2 (to) delaftaler, Delaftale 1 vedrører indkøb af Natronlud og Delaftale 2 vedrører indkøb af Ammoniakopløsning. Leverandøren skal levere produkterne til Kraftvarmeværkets siloer. Leverandøren skal kunne levere alle dage, også weekender og helligdage. Der skal kunne leveres med en dags varsel. Roskilde Kraftvarmeværk bruger ca. 400 - 700 ton natronlud og ca. 1.000 – 1.500 ton ammoniakopløsning pr. år. Den faktiske mængde af de to produkter varierer afhængigt af brændsel og kapacitetsudnyttelse. Derfor er mængderne alene estimater, der er udtryk for Ordregivers bedste skøn ud fra historiske og nuværende forbrugsbehov på indkøbstidspunktet. Mængderne er ikke bindende for Ordregiver. Tilbudsgiver kan vælge at byde på én eller begge Delaftaler. Hver Delaftalerne vil blive tildelt én leverandør. Den samme leverandør kan vinde begge Delaftaler. Driftsperioden for Delaftale 1 vil starte den 1. februar 2026 og udløber uden varsel den 31. januar 2029. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed. Forlængelse sker i givet på uændrede vilkår. Meddelelse herom skal gives til Leverandøren senest 3 måned før Aftalens udløb. I modsat fald, ophører Aftalen uden særskilt opsigelse. Driftsperioden for Delaftale 2 vil starte d. 1. februar 2026 og udløbe uden varsel den 31. februar 2029. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed. Forlængelse sker i givet på uændrede vilkår. Meddelelse herom skal gives til Leverandøren senest 3 måned før Aftalens udløb. I modsat fald, ophører Aftalen uden særskilt opsigelse. Leverandøren skal kunne levere alle dage, også weekender og helligdage. Der skal kunne leveres med en dags varsel. Roskilde Kraftvarmeværk bruger ca. 400 - 700 ton natronlud og ca. 1.000 – 1.500 ton ammoniakopløsning pr. år. Den faktiske mængde af de to produkter varierer afhængigt af brændsel og kapacitetsudnyttelse. Produkterne skal leveres til Kraftvarmeværkets siloer. ARGO vurderer på baggrund af ovenstående mængder at: 1) Delaftale 1: Den anslåede værdi er DKK 3.800.000 ekskl. moms, inkl. optioner og den maksimale samlede værdi er DKK 4.250.000 ekskl. moms, inkl. optioner. 2) Delaftale 2: Den anslåede værdi er DKK 12.300.000 ekskl. moms, inkl. optioner og den maksimale samlede værdi er DKK 13.500.000 ekskl. moms, inkl. optioner.
Interne Kennung602684
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24310000 Anorganische Grundchemikalien
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24413000 Ammoniak, 24311522 Flüssiges Natriumoxid
5. Los
LosLOT-0001
Titel1) Delaftale 1: Levering af Natronlud til Roskilde Kraftvarmeværks silo
BeschreibungTilbudsgiver kan vælge at byde på én eller begge Delaftaler. Hver Delaftalerne vil blive tildelt én leverandør. Den samme leverandør kan vinde begge Delaftaler. Delaftalerne forventes at blive underskrevet og indgået i umiddelbar forlængelse af udløbet af standstill-perioden. Driftsperioden for Delaftale 1 vil starte den 1. februar 2026 og udløber uden varsel den 31. januar 2029. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed. Forlængelse sker i givet på uændrede vilkår. Meddelelse herom skal gives til Leverandøren senest 3 måned før Aftalens udløb. I modsat fald, ophører Aftalen uden særskilt opsigelse.
Interne Kennung602790
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24311522 Flüssiges Natriumoxid
Optionen
Beschreibung der Optionen1*12 måneder
LosLOT-0002
Titel2) Delaftale 2: Levering af Ammoniakopløsning til Roskilde Kraftvarmeværks siloer
BeschreibungTilbudsgiver kan vælge at byde på én eller begge Delaftaler. Hver Delaftalerne vil blive tildelt én leverandør. Den samme leverandør kan vinde begge Delaftaler. Delaftalerne forventes at blive underskrevet og indgået i umiddelbar forlængelse af udløbet af standstill-perioden. Driftsperioden for Delaftale 2 vil starte d. 1. februar 2026 og udløber uden varsel den 31. januar 2029. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed. Forlængelse sker i givet på uændrede vilkår. Meddelelse herom skal gives til Leverandøren senest 3 måned før Aftalens udløb. I modsat fald, ophører Aftalen uden særskilt opsigelse.
Interne Kennung602801
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24413000 Ammoniak