758976-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen im Bereich Orthopädie – Udbud af rammeaftale om ortopædkirurgiske ydelser
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rammeaftale om ortopædkirurgiske ydelser
BeschreibungUdbuddet vedrører Ordregivers indkøb af ortopædkirurgiske ydelser, herunder udredning og behandling. Formålet med dette udbud om udførelse af ortopædkirurgiske ydelser er at sikre patienter, som regionen ikke selv kan tilbyde behandling inden for ventetidsgarantien, tilbud om udredning og/eller behandling inden for de til enhver tid gældende tidsfrister for udredningsretten og behandlingsgarantien. Det primære mål med udbuddet er derfor at udvide regionens kapacitet til at tilbyde udredning og/eller behandling inden for udredningsretten og behandlingsgarantien. Leverandøren får herved ved Kontraktens indgåelse status af samarbejdssygehus, jf. Sundhedslovens § 75, stk. 2, og Bekendtgørelse om ret til sygehusbehandling m.v. § 15. Udbuddet er opdelt i følgende 6 delkontrakter: Delkontrakt 1: Knæalloplastikker Delkontrakt 2: Hoftealloplastikker Delkontrakt 3: Karpaltunnelsyndrom Delkontrakt 4: Korsbåndsrekonstruktion Delkontrakt 5: Knæartroskopi Delkontrakt 6: Knystoperation
Interne Kennung25/49620
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85111600 Dienstleistungen im Bereich Orthopädie
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85111000 Dienstleistungen von Krankenhäusern, 85111100 Chirurgische Eingriffe im Krankenhaus, 85121300 Dienstleistungen von Chirurgen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelkontrakt 1: Knæalloplastikker
BeschreibungDelkontrakt 1 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT07/Udredning knæled KNGB/Primær ledprotese implantation i knæled
Interne Kennung2-1
LosLOT-0002
TitelDelkontrakt 2: Hoftealloplastikker
BeschreibungDelkontrakt 2 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT06/Udredning hofteled KNFB/Primær ledprotese implantation i hofteled
Interne Kennung3-2
LosLOT-0003
TitelDelkontrakt 3: Karpaltunnelsyndrom
BeschreibungDelkontrakt 3 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT04/Udredning håndled, håndrod og hånd KACC51/KACC61/(Endoskopisk) Dekompression og løsning af nervus medianus
Interne Kennung4-3
LosLOT-0004
TitelDelkontrakt 4: Korsbåndsrekonstruktion
BeschreibungDelkontrakt 4 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT07/Udredning knæled 1ORT51/Primær rekonstruktion af forreste korsbånd
Interne Kennung5-4
LosLOT-0005
TitelDelkontrakt 5: Knæartroskopi
BeschreibungDelkontrakt 5 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT07/Udredning knæled KNGA11/Artroskopisk eksploration af knæled KNGF11/Artroskopisk partiel synovektomi i knæled KNGD11/Artroskopisk partiel resektion af menisk i knæled KNGD21/Artroskopisk reinsertion af menisk i knæled
Interne Kennung6-5
LosLOT-0006
TitelDelkontrakt 6: Knystoperation
BeschreibungDelkontrakt 6 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT08/Udredning for ankel, akillessene og fod KNHK57/Osteotomi i metatarsalknogle
Interne Kennung7-6