See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Annullation: EU-udbud Brøndgods, Favrskov Spildevand A/S, Mariagerfjord Vand A/S, Vesthimmerlands Vand A/S, Samsø Spildevand A/S, Skanderborg Spildevand A/S, Skive Vand A/S samt Vandmiljø Randers A/S
Beschreibung: Udbuddet omfatter levering af Brøndgods til Ordregiver.Kravene (til produkt, levering, udførsel m.v.) hertil er nærmere beskrevet i ”Bilag 2 Kravspecifikation” samt i ”Udkast til rammeaftale Brøndgods”.Meddelelse: Ordregiver har den 13.11.2025 annulleret udbuddet på brøndgods for Favrskov Spildevand A/S, Mariagerfjord Vand A/S, Vesthimmerlands Vand A/S, Samsø Spildevand A/S, Skanderborg Spildevand A/S, Skive Vand A/S samt Vandmiljø Randers A/S. Ordregiver har besluttet at annullere udbuddet, idet der efter en fornyet gennemgang er konstateret væsentlige fejl og uklarheder i udbudsgrundlaget. Gennemgangen har vist, at der foreligger ikke-ubetydelige fejl og uklarheder i både udbudsmaterialet og udbudsbekendtgørelsen. Disse fejl indebærer, at udbuddet ikke kan gennemføres på et tilstrækkeligt gennemsigtigt og ligebehandlende grundlag. Ordregiver har blandt andet konstateret uklarheder vedrørende kravet om fremsendelse af EPD. Den beskrevne evalueringsmetode gør ikke på en tilstrækkelig klar, objektiv og forudsigelig måde det muligt at sammenligne tilbuddene. Det fremgår blandt andet ikke tydeligt af udbudsmaterialet, at der er tale om producenternes EPD’er; det er fejlagtigt anført, at det er tilbudsgivers EPD, som skal vedlægges tilbuddet, ligesom det fejlagtigt ikke er angivet, hvordan evalueringsmodellen anvendes ved tilbud, der omfatter produkter fra flere producenter. På den baggrund vurderer Ordregiver, at udbuddet ikke kan gennemføres på en måde, der i tilstrækkelig grad sikrer gennemsigtighed og ligebehandling, og udbuddet annulleres derfor. Ordregiver forventer at genudbyde ydelsen inden for de kommende 6 måneder på baggrund af en gennemgående revurdering af udbudsproces, evalueringsmetode og det samlede udbudsmateriale. Ordregiver beklager den ulejlighed, annullationen måtte medføre for tilbudsgiverne.
Interne Kennung: 263051299
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud jf. udbudsloven, LBK nr. 116 af 03/02/2025.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44470000 Gusseisenerzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0000