760163-2025 - Ergebnis
Dänemark – Betrieb von Kantinen – Tildelingsbekendtgørelse SOSU Esbjerg kantineudbud
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTildelingsbekendtgørelse SOSU Esbjerg kantineudbud
BeschreibungNærværende udbud er udbudt i henhold til Udbudsloven, lov nr. 1564 af 15. december 2015. Udbudsforretningen gennemføres som offentligt udbud med forhandling under light-regimet i lovens afsnit III om indkøb af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien.Udbuddet omfatter drift af kantine på følgende adresse:Gjesinglund Allé 8, 6715 Esbjerg N - samt andre services efter aftale, herunder mødeforplejning, afholdelse af arrangementer samt øvrigt salg.Varighed og aftaletype:Der vil blive indgået en driftsaftale med en ordinær varighed på 3 år. Derudover har Ordregiver option på forlængelse af kontrakten i yderligere 3 x 1 år. Dvs. maksimalt 6 år i alt. Kontrakten træder i kraft 1. januar 2026.SOSU Esbjerg betaler tilskud til driften. Tilskuddet må ikke overstige kr. 900.000 ekskl. moms ved kontraktstart.
Interne Kennung262420219
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbudsforretningen gennemføres som offentligt udbud med forhandling under light-regimet i lovens afsnit III om indkøb af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien.Mindstekrav til teknisk formåen:Det er et mindstekrav, at ansøger har mindst én reference, som illustrerer erfaring med kantinedrift på en uddannelsesinstitution. Mindstekrav til økonomisk formåen:Revisorattesterede nøgletal (nettoomsætning, resultat før skat, aktiver, egenkapital og soliditetsgrad) for de seneste 3 afsluttede regnskabsår. Det er et mindstekrav, at tilbudsgivers egenkapital gennemsnitligt i de seneste 3 regnskabsår er positiv.Tildelingskriteriet er ”det bedste forhold mellem pris og kvalitet”.Tildeling af Kontrakten sker på baggrund af nedenstående fire vægtede underkriterier:GASTRONOMI OG KONCEPTER 30 %PRIS 30 %ORGANISERING OG PERSONALE 20 %BÆREDYGTIGHED 20 %
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55512000 Betrieb von Kantinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55510000 Dienstleistungen von Kantinen
5. Los
LosLOT-0000