See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt vedr. "NATO AAR FUEL - PROVIDE HYDRANT REFUELING SYSTEM
Beschreibung: Ved nærværende udbud udbydes totalentreprisekontrakten for etablering af Air-to-Air Refuelling (AAR) tankningsfaciliteter i tilknytning til følgende to NATO projekter: - ”2AF21544, New Aircraft Parking and Maintenance Apron”, Flyvestation Skrydstrup - ”2AF21541 Provide new Aircraft Parking and Maintenance Apron”, Flyvestation Karup De to projekter indgår begge som et af syv danske projekter, der er nødvendiggjort af NATO´s behov for at få opgraderet de eksisterende faciliteter på Flyvestation Skrydstrup og Flyvestation Karup, således at der begge steder kan tankes AAR-tankfly. På Flyvestation Skrydstrup har totalentreprisen endvidere tilknytning til NATO projektet ”2AF21546, Provide new On-Base POL Facilities and Upgrade On-Base Interconnecting Pipeline” for etablering af nye lagertanke dedikeret til Air-to-Air-Refuelling (AAR). På Flyvestation Skrydstrup og Flyvestation Karup omfatter kontrakten etablering af nye hydrantanlæg til udlevering af brændstof til AAR tankfly, herunder: - Udleveringspumper - Filter/vandudskillere - Hydranter på apron - Defueltanke - Defuelpumper - Rør- og ventilarrangementer - Brændstofledninger i jord - Interne el-installationer og styringer - Bygnings-el, -ventilation og frostsikring På Flyvestation Skrydstrup skal endvidere udføres lokal sænkning af 4” henholdsvis 6” brændstofledninger til 2,0 m under eksisterende taxiway. Sænkningerne skal udføres ved underboringsløsning. Arbejderne udbydes i én samlet totalentreprise, hvor totalentreprenøren på grundlag af de opstillede funktions- og kvalitetskrav er ansvarlig for såvel detailprojektering som levering og udførelse af alle nødvendige brændstofinstallationer m.v. Ejendomsstyrelsen har valgt at udbyde arbejderne samlet, henset til at opnå synergieffekter og således ansvaret for udførelsen placeres hos én entreprenør. Bygge- og anlægsarbejder (herunder etablering af nye lagertanke og bygværker i øvrigt) samt fremføring af el-forsyning til el-/tavlerum udføres under sideløbende entrepriser: FSN SK: 731 Flyvestation Skrydstrup. Tankprojekt FSN KA: 721 Flyvestation Karup. Aircraft Parking Apron Totalentreprenøren skal derfor medvirke til og lade sine egne arbejder koordinere med de to anlægsentrepriser såvel i projekteringsfasen som under udførelsen. Brændstofinstallationerne i forbindelse de to projekter ”2AF21544, New Aircraft Parking and Maintenance Apron” og ”2AF21546, Provide new On-Base POL Facilities and Upgra-de On-Base Interconnecting Pipeline” på Flyvestation Skrydstrup udgør én samlet funk-tion tilsvarende brændstofinstallationerne i forbindelse med projektet 2AF21541 “Provi-de new Aircraft Parking and Maintenance Apron” på FSN Karup. Da brændstofinstallationerne ikke naturligt udføres under bygge- og anlægsentrepriser-ne, men retter sig mod specialiserede smedentreprenører er de mere naturligt samlet under ét fælles brændstofudbud for de to flyvestationer.
Interne Kennung: WZ 2023/009493
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet afholdes som et udbud med forhandling efter reglerne i direktiv 2009/81/EF af 13. juli 2009 (herefter benævnt ”Forsvarsdirektivet”) artikel 26. Der gøres særlig opmærksomt på, at Ejendomsstyrelsen har forbeholdt sig muligheden for at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, og det er således ikke givet, at Ejendomsstyrelsen vælger at indgå i forhandling. Såfremt Ejendomsstyrelsen vælger at indgå i forhandling, gennemføres udbudsprocessen i tre faser. Den første fase er prækvalifikationsfasen, den anden fase er tilbudsfasen, og den tredje fase er forhandlingsfasen. Vælger Ejendomsstyrelsen at tildele kontrakten på grundlag af det første tilbud, bliver forhandling – og dermed fase tre – ikke aktuel. Tilbudsgivernes omkostninger i forbindelse med nærværende udbudsforretning, herunder deltagelse i en eventuel forhandling er Ejendomsstyrelsen uvedkommende, herunder også hvis Ejendomsstyrelsen måtte beslutte at aflyse udbudsforretningen uden tildeling af kon-trakt. Udbuddet gennemføres digitalt via internetportalen iBinder. Dette medfører, at ansøgning om prækvalifikation samt aflevering af tilbud skal foregå via iBinder. Alle tekniske spørgsmål vedrørende anvendelse af iBinder og upload af tilbud skal rettes til iBinder support, som kan kontaktes på telefonnummer +45 89 88 78 30 eller support@ibinder.dk.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42122180 Kraftstoffpumpen, 45231200 Bauarbeiten für Öl-Pipelines und Gasfernleitungen, 45350000 Maschinentechnische Installationen
5. Los
Los: LOT-0000