763319-2025 - Wettbewerb
Polen – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen – Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Świnna w 2026 roku
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOdbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Świnna w 2026 roku
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług w zakresie odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, położonych na terenie Gminy Świnna w 2026 roku, w sposób zapewniający osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, do instalacji regionalnej lub instalacji zastępczej do obsługi regionu zgodnie z zapisami: • Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 733), • Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U z 2023 r., poz. 1587 z późn. zm.), • Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2025r. poz. 647 z późń. zm.), • Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236 z późn. zm.), • Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (Dz. U. z 2013r. poz. 122), • Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczenia poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1530), • Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie poziomów ograniczania składowania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji (Dz. U. z 2017 r. poz. 2412), • Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2020r., poz. 10), • Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi (Dz. U. 2009 r. nr 104 poz. 868), • Planu Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego — Uchwała Nr V/37/7/2017 z dnia 24 kwietnia 2017r. Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie przyjęcia Planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego na lata 2023-2028. A także: • Uchwały Nr VII/48/24 Rady Gminy Świnna z dnia 3 października 2024 roku w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świnna, • Uchwały Nr VII/49/24 Rady Gminy Świnna z dnia 3 października 2024 roku w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę. Wykonawca zobowiązany jest do śledzenia ewentualnych zmian w wyżej wymienionych przepisach oraz nowo wprowadzanych i stosować je na bieżąco. 2. Zakres zamówienia obejmuje : 1) odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych, 2) odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych, przez które zamawiający rozumie nieruchomość, na której prowadzona jest np. działalność gospodarcza, społeczna, publiczna, a także budynki letniskowe oraz budynki wykorzystywane do celów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz cmentarze. Z budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza odbierane będą tylko odpady w ilości zadeklarowanej, 3) wyposażenie nieruchomości zamieszkałych, domków letniskowych oraz budynków rekreacyjno-wypoczynkowych w pojemniki do zbiórki odpadów kuchennych ulegających biodegradacji, worki na odpady segregowane. 3. Szczegółowy zakres przedmiotu zamówienia precyzuje załącznik nr 9 do Specyfikacji Warunków Zamówienia – Opis przedmiotu zamówienia, zaś wymogi dotyczące realizacji zamówienia załącznik nr 8 do Specyfikacji Warunków Zamówienia – Projekt umowy. 4. Zamawiający wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę , na podstawie stosunku pracy, osób wykonujących w trakcie realizacji zamówienia podstawowe czynności techniczne, takie jak: wywóz odpadów, kwalifikowanych jako pracownicy fizyczni.
Interne KennungGK.2711.7.2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensZgodnie z art. 138 ust. 2 ustawy Pzp, zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w następujących przypadkach: 1) opublikowania wstępnego ogłoszenia informacyjnego, o którym mowa w art. 89, o ile zawierało ono wszystkie informacje wymagane dla ogłoszenia o zamówieniu, w zakresie, w jakim były one dostępne w chwili publikacji wstępnego ogłoszenia informacyjnego, które zostało przekazane do publikacji Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub zamieszczone na stronie internetowej zamawiającego na co najmniej 35 dni i nie więcej niż 12 miesięcy przed dniem przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej; 2) jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. W świetle powyższych przepisów Zamawiający zdecydował się zastosować art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp w przeprowadzeniu postępowania przetargowego na usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Świnna w 2026 roku – i skrócił termin składania ofert do 15 dni, uwzględniając maksymalny okres od dnia przekazania ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej do dnia faktycznej publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert wynika z konieczności udzielenie zamówienia przed upływem 31 grudnia 2025 roku, kiedy to wygasa aktualna umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Zamawiający nie miał możliwości wcześniejszego wszczęcia postępowania, bowiem do dni wszczęcia postępowania procedowane było uchwalenie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, który wpływa na opis przedmiotu zamówienia. Brak udzielenia zamówienia we wskazanym powyżej terminie spowoduje niemożność odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, naruszając w ten sposób obowiązek gminy wynikający z art. 6c ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 733. Wyznaczenie terminu składania ofert bez skrócenia go, tj. 30 dniowego, znacząco ograniczałoby udzielenie zamówienia w terminie zabezpieczającym rozpoczęcie odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców w zakładanym przez Zamawiającego a maksymalnym terminie do dnia 1 stycznia 2026 roku. Należy zauważyć, że w odróżnieniu od przepisu art. 209 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, który uzależnia dopuszczalność udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia od „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia niewynikającej z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć”, co skutkuje tym, że „nie można zachować terminów określonych dla przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem”, przepis art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp nie zawiera tak daleko idących obostrzeń. W związku z tym zastosowanie przepisu art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp nie jest uzależnione od tego czy pilna potrzeba wynikała z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, a także od tego czy zaistnienie pilnej potrzeby można było wcześniej przewidzieć. Przesłanki z 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp są mniej restrykcyjne, co jest uzasadnione tym, że zastosowanie tego przepisu służy jedynie skróceniu terminów w przetargu, a nie udzieleniu zamówienia w trybie niekonkurencyjnym. Za możliwością zastosowania przepisu 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp do zamówienia na usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Świnna w 2026 roku, przemawia fakt, że przygotowanie przez wykonawców oferty nie powinno być czasochłonne (w porównaniu np. do zamówienia na roboty budowlane), zważywszy że opis przedmiotu niniejszego zamówienia nie jest znacząco rozbudowany, dlatego też potencjalni Dalsze zapisy w SWZ.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90513100 Hausmüllbeseitigung, 90533000 Verwaltung von Müllhalden
5. Los
LosLOT-0001