7637-2025 - Ergebnis
Dänemark – Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen – Udbud af grønt vedligehold
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af grønt vedligehold
BeschreibungOrdregiverne ønsker at indgå en kontrakt om vedligeholdelse af grønne arealer inde for Halsnæs Forsynings forsyningsområde, beliggende i Halsnæs Kommune. Kontrakten omfatter vedligeholdelse af græs, buske, hæk/pur, krat, træer og belægninger. Kontrakten har en varighed på to (2) år og med option på forlængelse i yderligere to (2) gange tolv (12) måneder, i alt op til fire (4) år inklusive forlængelser. Kontraktens forventede værdi er DKK 6 mio. Den forventede kontraktværdi er udregnet på baggrund af tidligere aktivitet og forventede aktivitetsomsætning med de forudsætninger, der kendes på udbudstidspunktet. Kravene til vedligeholdelse af de grønne arealer følger af Danske Anlægsgartneres publikation ”Pleje af grønne områder” fra 2016, som er vedlagt udbudsmaterialet. Ordregiver ønsker i samarbejde med leverandøren at udvælge områder, som kan udlægges til områder med øget naturværdi. Med øget naturværdi forstås forbedring af biodiversitet og økosystemets sundhed på et givent areal, hvor fokus er på at bevare og forbedre de mest værdifulde naturområder, fx ved at fremme væksten af insekter og planter, som er essentielle for økosystemets funktion og sikre en bæredygtig udvikling og bevarelsen af naturlige habitater. Leverandøren forpligter sig til i samarbejde med ordregiver, når kontrakten er indgået at kortlægge hvilke områder, som kan være relevante at udlægge til områder med øget naturværdi.
Vorherige Bekanntmachung651819-2024
Interne Kennung348171
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77312000 Unkrautjäten, 77340000 Baum- und Heckenschnitt, 77314000 Grundstückspflege, 77311000 Pflegearbeiten für Ziergärten und Parks
5. Los
LosLOT-0000