765230-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Fernheizleitungsnetzen – Rammeaftale om udførelse af anlægs- og rørarbejder
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om udførelse af anlægs- og rørarbejder
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører en rammeaftale om udførelse af anlægs- og rørarbejder i forbindelse med udbygningen af fjernvarmenettet i Rødovre Kommune. Aftalerne omfatter udførelse af anlægs- og rørarbejderne i hovedentreprise. Projektet omfatter en udbygning af fjernvarmenettet i et parcelhusområde, der er beliggende i Rødovre Kommune. Parcelhusområdet er beliggende syd for Roskildevej. Den udbudte opgave omfatter hverken VVS- og el-arbejder eller levering af fjernvarmeunits, der udføres i andre entrepriser. Udbudsmaterialet er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummet: TN213761
Interne Kennung: 1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232140 Bau von Fernheizleitungsnetzen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 45232100 Nebenarbeiten für Wasserrohrleitungen
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører en rammeaftale om udførelse af anlægs- og rørarbejder i forbindelse med udbygningen af fjernvarmenettet i Rødovre Kommune. Anlægs- og rørarbejderne skal udføres i hovedentreprise. Rammeaftalen udbydes af Rødovre Kommune på vegne af Rødovre Kommunale Fjernvarmeforsyning (herefter ”RKF”). Projektet omfatter en udbygning af fjernvarmenettet i et parcelhusområde, der er beliggende i Rødovre Kommune. Parcelhusområdet er beliggende syd for Roskildevej. Rammeaftalen omfatter udførelsen af ca. 10,5 km hoved- og fordelingsledninger samt 824 potentielle kundetilslutninger. Opgaven forventes inddelt i 11 mindre etaper, der skal udføres i perioden fra år 2024-2027. På tidspunktet for udbuddet af rammeaftalen forventes der en tilslutning på ca. 80% af de potentielle kunder i parcelhusområdet. RKF forventer at udnytte rammeaftalen ved at afgive bestilling på de to første etaper, som forventes udført i løbet af 2024, umiddelbart efter rammeaftalens indgåelse. Efterfølgende forventer RKF at afgive bestillinger på anlægs- og rørarbejderne så der arbejdes på to etaper samtidigt, hvorved entreprenøren opnår en jævn arbejdsmængde gennem hele året. Alle dele til det præisolerede rørsystem leveres af Rødovre Kommunale Fjernvarmeforsyning, som en bygherreleverance. Bygherreleverancen skal afhentes af entreprenøren i takt med, at den skal forbruges. Den udbudte opgave omfatter hverken VVS- og el-arbejder eller levering af fjernvarmeunits, der udføres i andre entrepriser. Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. På tidspunktet for Rammeaftalens indgåelse er det RKFs forventning, at den maksimale mængde under Rammeaftalen vil udgøre 10,5 km hovedledning til forsyning af 824 potentielle kunder i området (herefter ”Rammen”). Rammen er baseret på et skøn, hvori der navnlig er taget højde for den usikkerhed, som fjernvarmeområdet er præget af, herunder antallet af tilslutninger til fjernvarmenettet. RKF kan frem til seks måneder før Rammeaftalens udløb forhøje Rammen med 10 % af den ovennævnte mængde. Rammen kan således forhøjes til i alt 11,55 km hovedledning. Rammeaftalen er ikke forpligtende for RKF, hvilket betyder, at RKF i Rammeaftalens varighed kan indkøbe de samme arbejder, som er omfattet af nærværende Rammeaftale, hos andre end Hovedentreprenøren. RKF forpligter sig ikke med Rammeaftalen til at aftage en bestemt mængde eller værdi af arbejder fra Hovedentreprenøren. Hovedentreprenøren kan således ikke gøre krav på regulering af de tilbudte priser, erstatning, kompensation eller anden godtgørelse, hvis RKF bestiller færre arbejder end forudsat eller beskrevet i Rammeaftalen eller dennes bilag.