765261-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung im Tief- und Hochbau – : Udbud af totalrådgivningsaftale til renoveringsprojekt vedr. tage, altaner, kloakker, vvs­-installationer m.m.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalrådgivningsaftale til renoveringsprojekt vedr. tage, altaner, kloakker, vvs­-installationer m.m.
BeschreibungUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58­-60. Det indebærer, at virksomheder skal ansøge om at blive udvalgt til at afgive tilbud (prækvalificeret). AAB vil udvælge 5 virksomheder til at afgive tilbud. Der gennemføres ikke forhandlinger inden kontrakttildelingen, og tilbudsgiverne skal således alene afgive ét (1) tilbud. Tilbudsgiver bør derfor sikre, at tilbuddet er udformet på sådan en måde, at Kontrakten kan indgås uden forhandlinger og uden foregående drøftelser mellem AAB og tilbudsgiver.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Det indebærer, at virksomheder skal ansøge om at blive udvalgt til at afgive tilbud (prækvalificeret). AAB vil udvælge 5 virksomheder til at afgive tilbud. Der gennemføres ikke forhandlinger inden kontrakttildelingen, og tilbudsgiverne skal således alene afgive ét (1) tilbud. Tilbudsgiver bør derfor sikre, at tilbuddet er udformet på sådan en måde, at Kontrakten kan indgås uden forhandlinger og uden foregående drøftelser mellem AAB og tilbudsgiver.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
5. Los
LosLOT-0001
TitelUdbud af totalrådgivningsaftale til renoveringsprojekt vedr. tage, altaner, kloakker, vvs-installationer m.m.
BeschreibungUdbuddet vedrører indkøb af totalrådgiverydelser til AAB afd. 37 i forbindelse med gennemførelse af Renoveringsprojektet. I forlængelse af afd. 37’s drift og vedligeholdelsesplan, står eksisterende tage, altaner, kloakker, vvs-installationer mm. ved afdelingens 20 blokke til en større renovering grundet slitage. Renoveringsarbejderne, der ligger til grund for den udbudte totalrådgivning, er opdelt i følgende 5 delopgaver: Delopgave 1 - Etablering af ny tagkonstruktion som eksisterende format. Delopgave 2 - Totalrenovering af altaner, som fremstår i en meget dårlig forfatning Delopgave 3 - Udskiftning/strømpeforing af hele kloaknettet Delopgave 4 - Udskiftning af ledninger i jord, VVS-centralvarmeledninger og brugsvand. Delopgave 5 - Etablering af molokker Bygningerne er opført i 1952 og omfatter 524 boliger. Bygningerne har en fredningsstatus med bevaringsværdi 4. Ud over projektering og bistand under udbud omfatter totalrådgiverydelsen bl.a. også udførelse af byggeledelse, økonomistyring, fagtilsyn, sikkerhedsledelse, risikostyring, kommunikationshåndtering samt fagtilsyn på anlægsarbejdet. Ligeledes indgår afslutning af sagen med afleveringsforretning, opfølgning på mangler, samlet anlægsregnskab, kontrol og aflevering af som udført data samt 1-års eftersyn. Totalrådgiverens ydelser skal leveres i overensstemmelse med FRI's og DANSKE ARK's Ydelsesbeskrivelse for Byggeri & Landskab 2018 som finder anvendelse i det omfang de er relevante for den pågældende opgave, ligesom og ABR 18 er gældende med de modifikationer, der fremgår af Totalrådgiverkontrakten. Totalrådgivere skal være opmærksom på at renovering vil blive gennemført i beboet byggeri.