See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Karnov Lovguide system
Beschreibung: Randers Kommune har behov for at anskaffe et nyt lovguide-system, da den nuværende aftale udløber den 31. december 2026. Randers Kommune har derfor undersøgt, hvilke muligheder, der er for indkøb af nyt lovguide-system. Kommunens nuværende leverandør af lovguide-system er KARNOV Kommune, der har overtaget Schultz Kommunekoncept fra J H Schultz Information A/S, som Randers Kommune oprindeligt indgik kontrakt med. Derudover har flere afdelinger købt licenser til KARNOVS jurapakke. Randers Kommune har foretaget en markedsafdækning og i den forbindelse konstateret, at der med KARNOVS overtagelse af Schultz Kommunekoncept nu kun findes 1 leverandør af lovguide-systemer. Dermed er KARNOV Group nu den eneste leverandør af danske lovguide-systemer, som opfylder kommunens krav.
Interne Kennung: 606532
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Randers Kommune har behov for at anskaffe et nyt lovguide-system, da den nuværende aftale udløber den 31. december 2026. Randers Kommune har derfor undersøgt, hvilke muligheder, der er for indkøb af nyt lovguide-system. Kommunens nuværende leverandør af lovguide-system er KARNOV Kommune, der har overtaget Schultz Kommunekoncept fra J H Schultz Information A/S, som Randers Kommune oprindeligt indgik kontrakt med. Derudover har flere afdelinger købt licenser til KARNOVS jurapakke. Randers Kommune har foretaget en markedsafdækning og i den forbindelse konstateret, at der med KARNOVS overtagelse af Schultz Kommunekoncept nu kun findes 1 leverandør af lovguide-systemer. Dermed er KARNOV Group nu den eneste leverandør af danske lovguide-systemer, som opfylder kommunens krav. Offentliggørelsesdato: 18. november 2025 Ventetid: Randers Kommune vil vente mindst 10 kalenderdage fra offentliggørelsen af denne bekendtgørelse, før kontrakten indgås. ______________________________________ Krav til samlede lovguide system Systemet skal primært understøtte kommunens medarbejdere i arbejdet med og anvendelsen af love og regler inden for alle forvaltningsområder. Derudover skal systemet anvendes til håndtering af personaleforhold og inkludere Kommunernes Landsforenings (KL) kommentarer til overenskomster og aftaler. Endelig skal systemet inkludere budgetvejledningerne fra KL. 1. Idriftsættelse o Lovguide system skal være et færdigudviklet system, som er klar til idriftsættelse pr. 1. januar 2026. o Randers Kommune ønsker således ikke at deltage i udviklingen af et lovguide system. o Det leverede system skal være inklusiv alt hidtidig udviklet funktionalitet. 2. Brugergrænseflade o Systemet skal have en brugervenlig grænseflade, der er let at navigere i. o Grænsefladen skal være på dansk. 3. Integration og vejledning o Adgang til opdaterede love og vejledninger inden for beskæftigelse, socialområdet og serviceloven samt offentligretlig lovgivning generelt. o Integration af KL’s kommentarer og fortolkninger vedrørende overenskomster og aftaler samt budgetvejledninger. Kommentarer fra lovforarbejder m.m. 4. Skræddersyet indhold o Mulighed for at uploade og vedligeholde kommunens egne procedurer, regler, afgørelser og arbejdsgange og andet relevant information. o Indhold kan kategoriseres og tilpasses specifikke lovområder for nem adgang for medarbejderne. 5. Brugervenlighed og søgefunktion: o Avanceret søgefunktion til hurtig og effektiv adgang til love, regler og kommentarer. o Intuitivt interface, der gør det let for medarbejderne at anvende systemet i dagligdagen. o Anvendelse af AI 6. Opdateringer og vedligeholdelse: o Løbende opdateringer af lovgivning mv., så systemet altid indeholder de nyeste juridiske oplysninger. o Automatisk opdatering af KL’s kommentarer ved ændringer i overenskomster og aftaler. 7. Adgang og roller: o Systemet skal være tilgængeligt for alle relevante medarbejdere i kommunen, med mulighed for at differentiere adgangsrettigheder afhængigt af brugernes roller /Randers Kommune