766809-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Installation von Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen – Aalborg Kommune - udbud af offentligt tilgængelige ladestandere
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Aalborg Kommune - udbud af offentligt tilgængelige ladestandere
Beschreibung: Udbuddet omfatter Aalborg Kommunes overdragelse af retten til at etablere og drive offentligt tilgængelige ladestandere på forskellige lokaliteter i Aalborg Kommune til en eller flere operatører, jf. AFI-loven (Lov nr. 412 af 4. april 2022 om infrastruktur for alternative drivmidler til transport). Operatøren skal som udgangspunkt selv finansiere omkostningerne til etablering, drift og nedtagning af ladestandere. Aalborg Kommune kan dog yde betaling til operatører af offentligt tilgængelige ladepunkter, hvis det efter afholdelse af udbud kan konstateres, at aftalen ikke kan gennemføres uden, jf. bekendtgørelse nr. 414 af 4. april 2022 om kommuners og regioners ydelse af betaling til operatører af offentligt tilgængelige ladepunkter. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, idet der dog gennemføres en forhandlingsrunde efter modtagelse af de indledende tilbud.
Interne Kennung: Aalborg Kommune 2023
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Efter modtagelse af de indledende tilbud forventer ordregiver følgende forhandlingsforløb : Alle tilbudsgivere, der rettidigt har afgivet indledende tilbud, inviteres til én forhandlingsrunde. Herefter anmodes virksomhederne om at afgive endelige tilbud. Se uddybende beskrivelse af forløbet i udbudsbetingelserne. Ordregiver forbeholder sig ret til at tilpasse forløbet, og f.eks. tilføje yderligere forhandlingsmøder og yderligere reviderede tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51112000 Installation von Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pulje 1
Beschreibung: Aalborg Kommune skal opfylde sine forpligtelser i forhold til Ladestanderbekendtgørelsen (Bekendtgørelse af 5. marts 2020 om forberedelse til og etablering af ladestandere i forbindelse med bygninger) samt udmønte sin plan for udbredelse af en række øvrige offentligt tilgængelige ladestandere i kommunen. Derfor udbydes retten til at etablere og drive offentligt tilgængelige ladestandere på forskellige lokaliteter i Aalborg Kommune på koncessionsvilkår
Los: LOT-0002
Titel: Pulje 2
Beschreibung: Aalborg Kommune skal opfylde sine forpligtelser i forhold til Ladestanderbekendtgørelsen (Bekendtgørelse af 5. marts 2020 om forberedelse til og etablering af ladestandere i forbindelse med bygninger) samt udmønte sin plan for udbredelse af en række øvrige offentligt tilgængelige ladestandere i kommunen. Derfor udbydes retten til at etablere og drive offentligt tilgængelige ladestandere på forskellige lokaliteter i Aalborg Kommune på koncessionsvilkår.
Los: LOT-0003
Titel: Pulje 3
Los: LOT-0004
Titel: Pulje 4
Los: LOT-0005
Titel: Pulje 5
Los: LOT-0006
Titel: Pulje 6
Los: LOT-0007
Titel: Pulje 7
Los: LOT-0008
Titel: Pulje 8
Los: LOT-0009
Titel: Pulje 9
Los: LOT-0010
Titel: Pulje 10
Los: LOT-0011
Haupteinstufung (cpv): 51000000 Installation (außer Software)