See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ladestandere ved Aalborg Lufthavn
Beschreibung: Aalborg Lufthavn udbød en koncessionskontrakt vedrørende etablering og drift af en række lynladestandere til både personbiler/varevogne og taxaer ved Aalborg Lufthavn. Tilbudsgiveren er forpligtet til at etablere og efterfølgende drifte og vedligeholde samtlige ladestandere. Tilbudsgiveren har det fulde ansvar for etableringen, herunder for nettilslutningen hos det relevante netdistributionsselskab. Ladeparken forventes at skulle være klar til ibrugtagning senest den 31. december 2025. Dette er beskrevet nærmere i udbudsmaterialet. Udbuddet omfatter ladestandere, der er offentligt tilgængelige, jf. AFI-forordningen samt AFI-lovens bestemmelser herom. Tilbudsgiver skal betale en koncessionsafgift pr. kW til ordregiver for den leverede strøm. Der er i dag andre ladeoperatører til stede på andre dele af parkeringsarealet ved Aalborg Lufthavn. De eksisterende ladestandere er dog alle normalladestandere, dvs. maksimalt 22 kW. Operatøren skal tåle, at opladningsmulighederne på den øvrige del af lufthavnens parkeringsplads kan ændre sig i koncessionsperioden, herunder af der kan komme nye operatører til.
Interne Kennung: 4036883
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet blev gennemført som et udbud med forhandling uden prækvalifikation. Tilbudsgiver skulle indledningsvist afgive et indledende tilbud, hvorefter forhandlingsfasen ville blive gennemført. Ordregiver har dog benyttet sig af sin ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud, hvorfor der ikke blev afholdt forhandling.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 65310000 Stromversorgung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31158000 Ladegeräte, 31681500 Aufladegeräte, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 63712600 Betankung von Fahrzeugen
5. Los
Los: LOT-0000