See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udredning og behandling af Grå stær
Beschreibung: Region Hovedstaden og Region Sjælland (Region Øst fra 1. januar 2027) udbyder kontrakt på udredning og kirurgisk behandling af grå stær (katarakt) for patienter henvist til behandling i henhold til sundhedslovgivningen. Rammeaftalen omfatter voksne patienter, der er henvist til Afdelingen for øjensygdomme, Rigshospitalet (RH) eller Øjenafdelingen, Sjællands Universitetshospital (RSJ) med henblik på operation for grå stær i lokalbedøvelse. Henvisningerne er overvejende patienter som Ordregiver ikke har nået at operere indenfor behandlingsgarantien, samt patienter som Ordregiver løbende i kontraktperioden, ikke kan nå at udrede og behandle indenfor de rele-vante garantier. Udbuddet omfatter ikke patienter, hvoraf det af henvisningen fremgår, at behandling kræver universel anæstesi. Udredning og behandling betragtes som et samlet forløb, hvorfor de aftalte priser er forløbs-priser, der dækker hele patientforløbet.
Interne Kennung: 25083606
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85111000 Dienstleistungen von Krankenhäusern
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85111100 Chirurgische Eingriffe im Krankenhaus
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Region Hovedstaden, Udredning og behandling af grå stær
Beschreibung: Rammeaftalen omfatter voksne patienter, der er henvist fra Afdelingen for øjensygdomme, Rigshospitalet (RH) med henblik på operation for grå stær i lokalbedøvelse. Kontraktens kapacitet er estimeret til ca. 4.000 operationer årligt. Patienter henvist på denne delaftale, skal udredes og behandles på Leverandørens privathospital beliggende inden for Region Hovedstadens geografiske område.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Region Sjælland, Udredning og behandling af grå stær
Beschreibung: Rammeaftalen omfatter voksne patienter, der er henvist fra Øjenafdelingen, Sjællands Universitetshospital (Region SJ) med henblik på operation for grå stær i lokalbedøvelse. Kontraktens kapacitet er estimeret til ca. 3.500 operationer årligt. Patienter henvist på denne delaftale, skal udredes og behandles på Leverandørens privathospital beliggende inden for Region Sjællands geografiske område.
Interne Kennung: 2-1