See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Konsulentydelser vedr. supercomputing-infrastruktur og relaterede teknologier
Beschreibung: DTU har behov for konsulentydelser med dyb og dokumenteret viden om supercomputing-infrastruktur og relaterede teknologier. Konsulenten skal kunne rådgive Computerome i forbindelse med udvikling og gennemførelse af salgs- og markedsføringsindsatser inden for et komplekst og højt specialiseret område. Derudover skal konsulenten yde rådgivning om salg og markedsføring af AI-løsninger, hvor ekspertise og brancheindsigt er afgørende. Computeromes ydelser er unikke i Danmark og tilbydes ikke af andre aktører på markedet, hvilket stiller særlige krav til både teknisk og kommerciel forståelse. Der foretages direkte tildeling til Nyhlen Investment & Consulting Empire AB (NICE), da den pågældende konsulent besidder en helt særlig kombination af teknisk indsigt, branchekendskab og dokumenteret erfaring, som ikke findes tilsvarende på markedet. Konsulenten har mangeårig erfaring med markedsføring og kommercialisering af avancerede supercomputing-tjenester, herunder HPC (High Performance Computing)-løsninger, databehandlings-platforme og forskningsinfrastruktur rettet mod universiteter, offentlige institutioner og private virksomheder med komplekse beregningsbehov. Denne viden omfatter både teknologisk forståelse af arkitekturen bag HPC-systemer og en kommerciel forståelse af, hvordan sådanne løsninger omsættes til brugbare forretningskoncepter og værdiforslag. Derudover har konsulenten specialiseret sig i formidling og markedsføring af AI-relaterede tjenester og produkter – herunder maskinlæring, dataanalyse og modellering – som naturligt integreres med supercomputing. Kombinationen af kompetencer inden for HPC og AI gør konsulenten særligt egnet til at understøtte Computeromes strategi for at udvide deres tilbud med nye, datadrevne ydelser. Markedet for denne type rådgivning er ekstremt snævert, idet det kræver dyb indsigt i teknisk terminologi, HPC-økosystemer, brugergrupper, internationale benchmark-standarder og samarbejds-strukturer i HPC-miljøer. Generelle markedsføringskonsulenter vil ikke kunne levere en kvalificeret indsats på dette niveau, da de mangler forståelse for målgruppen, terminologien og de tekniske værdidrivere, der ligger til grund for salget af supercomputing- og AI-løsninger. Det vurderes derfor, at der ikke findes realistiske alternative leverandører, som kan levere rådgivning med tilsvarende faglig dybde og forståelse af markedet. Konsulentens unikke erfaringsprofil og kendskab til Computeromes specifikke infrastruktur og kundegrundlag er afgørende for, at rådgivningen får den nødvendige kvalitet og effekt.
Interne Kennung: 10282
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85312320 Beratungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000