76734-2025 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Udbud af aftale vedrørende anskaffelse, vedligeholdelse og support af ESDH-løsning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af aftale vedrørende anskaffelse, vedligeholdelse og support af ESDH-løsning
BeschreibungUdbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66
Interne Kennung419370
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungKunden ønsker med dette udbud at anskaffe en Løsning, som kan danne rammen for Kundens administrative sagsbehandling. Løsningen skal virke på tværs af Kundens magistratsafdelinger, og skal understøtte bedre og mere effektive sagsgange. Kunden ønsker at anskaffe en standardløsning, men har også et ønske om, at Løsningen udgør et konfigurerbart standard/rammesystem, som kan understøtte Kundens krav og behov. Løsningen skal overordnet set understøtte Kundens fortsatte digitalisering og effektivisering af sagsgange, uanset hvor Brugeren fysisk eller organisatorisk er placeret hos Kunden. Kunden ønsker at indgå aftale med en Leverandør, der ønsker at indgå i et samarbejde med Kunden om bedst mulig udnyttelse af Løsningen. Det skal først og fremmest ske gennem et implementeringsforløb, hvor Løsningen konfigureres i et samspil med Kundens forretningsbehov og arbejdsprocesser for øje. Herudover skal Leverandøren medvirke til at levere en bedre oplevet kvalitet hos Brugerne i aftaleperioden. Kunden indgår Aftale med én leverandør om levering af Løsningen. Aftalen skal indgås på grundlag af det udkast til Aftale, der er vedlagt udbudsmaterialet. Den endelige Aftale vil blive tilrettet i overensstemmelse med det vindende tilbud.